'Kuş Cenneti'nde mücadelemiz kaçak yapı yapanlarla'

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, "Kuş Cenneti'ni 2 yıl içerisinde dünya mirası listesine dahil edeceğiz. Bizim mücadelemiz bu bölgede kaçak yapı yapanlarla" dedi

'Kuş Cenneti'nde mücadelemiz kaçak yapı yapanlarla'

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, 93.5 frekansında yayın yapan Radyo Gerçek'te yayınlanan Merve Özyürek'in hazırlayıp sunduğu 'Günaydın Samsun' programının canlı yayın konuğu oldu. Kızılırmak Deltası ve Kuş Cenneti'ndeki çalışmalarla ilgili soruları yanıtlayan Albayrak, "Buradaki mücadelemiz deltanın yok olmasına neden olacak kaçak yapılarladır. Bu doğal cenneti, dünya mirası listesinde aldırmakta kararlıyız" diye belirtti.

 

2 YILDA KALICI LİSTEYE GİRECEĞİZ

Kuş Cenneti’nin UNESCO Dünya Mirası geçi listesine alınmasına ilişkin bilgileri paylaşan Albayrak, Kızılırmak Deltası'nın bulunduğu bölgenin ilk olarak 1994 yılında doğal sit alanı olarak ilan edildiğini, 1998 yılında İran'ın Ramsar kentinde imzalanan sözleşmeyle de RAMSAR alanı içerisine girdiğini hatırlattı. Büyükşehir Belediyesi olarak bu kez Kızılırmak Deltası'nın UNESCO geçici miras listesine alınmasına ilişkin süreci başlattıklarını ifade eden Albayrak, "Nisan 2016'da da Unesco'nun geçici listesine girdik. 2 yıl gibi bir sürede daimi listeye girmeyi planlıyoruz" diye kaydetti.

 

MÜCADELEMİZ KAÇAK YAPILARLA

Kızılırmak Deltası'nın Unesco listesine girmesinin;  'daha çok tanıtım ve korunabilirlik' anlamına geldiğini vurgulayan Zennube Albayrak, "Türkiye'nin de ilk doğal mirası olarak Kızılırmak Deltası ve Kuş Cenneti'nin listeye girmesi bizim için de çok önemli" diye konuştu. Kızılırmak Deltası'ndaki bu kapsamda yapılan çalışmaları da anlatan Zennube Albayrak, "Bizim Yörükler'de yapmış olduğumuz çalışmalar tamamen kaçak yapılaşmalarla ilgili. Bizim mücadelemiz yıllarca burada oturan geçimini bu topraklardan sağlayanlarla veya köy halkına yönelik olumsuz bir durum yok. Bizim mücadelemiz buraya sonradan gelmiş, ikinci konut yani yazlık olarak kullanan farklı amaçlar için buraları kullanan ve haklarında yıkım kararı olan binalar. Çünkü Delta üzerinde kaçak yapılar ve kaçak avlanmalar önlenmezse bizim burayı kaybetmemiz çok yakındır diye düşünüyorum. Köylülerin yanındayız ve hayatlarını güzelleştirmek ve ekonomilerine katkı sağlamak adına elimizden geleni yapıyoruz" diye ifade etti.

LEYLEKLER TAKİP EDİLİYOR


Kuş Cenneti'nin sürüngenler, memeliler, bitkiler için çok nadir türleri barındıran bir bölge olduğuna iaret eden Zennube Albayrak, "Tüm bunların yanında Türkiye'deki toplam popülasyon içerisinde önemli bir oranda da manda popülasyonu söz konusu. Kuşlarla ilgili süreçte en son 354 kuş türü rakamında sabit kalındı. Kaçak yapıların kaldırıldığı bölümlerde yeni kuş türleri oluşmaya başladı. Burada bulunan 8 adet yavru leyleğimize üniversite ile işbirliği yaparak takip cihazları taktık. 4 tanesi şuanda seyirlerine devam ediyorlar, internetten takip ediyoruz. 2 tanesi şu anda Etiyopya'da, bir tanesi Çat'ta, bir tanesi de Sudan'da şu anda. Hepsini günlük olarak takip ediyoruz. Bütün canlıların hayatlarını ayrı ayrı önemsiyoruz. Bizim amacımız onların rahatını bozmak değil hayatlarını kurtarmak" dedi.


KENT ESTETİĞİNİ ÖNEMSİYORUZ

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, belediyenin Samsun'da kent estetiğinin sağlanması için sürdürdüğü çalışmalara ilişkin de ayrıntılı bilgiler verdi. Oluşturdukları Kent Estetiği Kurulu ile, farklı bakış açılarıyla kente düzen getirmeyi ve katkı sağlamayı amaçladıklarını anlatan Albayrak, "Görsel anlamda zevk vermeyen her ortam, ister istemez insanların ruh halini de etkiliyor. Havaalanı yolundaki totemleri kaldırarak, daha kaliteli bir görünüm elde etmeyi amaçladık. Havaalanı yolundan başlayarak kent merkezine kadar ilerledik. Bizim bu çalışmamız diğer kentlere de örnek oldu. Samsun'a gelen diğer belediyeler de bu konuyla ilgili bizden bilgi ve doküman alıyorlar. Estetik herzaman insanlara keyif veriyor. Halkımız da bilinçlense ve kendi balkonlarını süslemiş olsa, inanılmaz biçimde bir görsel şölen elde edilmiş olacak" diye belirtti.


VATANDAŞIMIZA DESTEK DE VERİYORUZ


Bu çalışmaların ardından cephe düzenlemelerine başladıklarını ifade eden Albayrak, "Tabelalar, boyalar, klimalar gibi çalışmaları tamamlamak üzere çalışıyoruz. Çalışmaların bir kısmının ödeneğini biz temin ettik ve böylece vatandaşlarımızı teşvik ettik. Bununla ilgili diğer caddelerimizde de çalışmalarımız sürüyor. Sıvasız, boyasız binalarımızla ilgili çalışmalarda da bulunduk. Mutlaka boyalı hale getirilmesi ve kent estetiğine katkı sağlamasına çalışıyoruz" bilgilerini verdi.


CUMHURİYET MEYDANI İÇİN YARIŞMA DÜZENLENDİ


Kent estetiği ile ilgili de yarışma düzenleyeceklerini ifade eden Zennube Albayrak, "Farklı ufuklarla, farklı bakış açılarıyla ulusal bazda bir yarışma olucak. Bu yarışma sonucuna göre; ilk etapta Cumhuriyet Meydanı (Kurtuluş İskelesi'nden Gazi Müzesi'ne kadar), diğer etaplardaysa Lise Caddesi, 100. Yıl Bulvarı ve Çifte Hamam Sokağı (Saathane Meydanı Projesi) ile bir kentsel tasarım" dedi.


ATA YOLU KAYBOLMAYACAK


Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın da açıkladığı Ata Yolu'nun açık hava müzesi haline getirilmesi projesiyle ilgili bilgiler de veren Albayrak, "Bu da bizim çok önem verdiğimiz bir proje. Atatürk'ün Samsun'a geldiği andan Havza'ya geçiş süreci ile ilgili bir güzergah var. Bu yolun büyük bir bölümü yok olmak üzere. Biz de Ata Yolu'nu korumak adına girişimde bulunduk. Atatürk'ün geçmiş olduğu bu yolun doğal yapısını da koruyacak şekilde düzenlemeler yapıyoruz. Bu projeyi neden önemsiyoruz? Çünkü bu bizim geçmişimiz ve mirasımız. Bunu korumak zorundayız. Görsel estetik açıdan o dönemlerde kullanılan araç alet ve arabalarla orayı süslemek, bir takım animasyonlarla geçmişi canlandırmak ve Atayolu'nu bir açık hava müzesi haline getirmek istiyoruz. Tek amacımız; Mustafa Kemal Atatürk'ün ve arkadaşlarının, 19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlattığı milli mücadele ruhunu insanlarımızın yaşaması ve nesilden nesile aktarılması" diye konuştu.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER