Kuş Cenneti için  7 milyon TL’lik proje

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın talimatıyla, ‘Kızılırmak Deltası Doğal Yaşam Eksenli Kalkınma Projesi’ tamamlandı. OKA ile birlikte yürütülecek proje ile Kuş Cenneti’nin tanıtım stratejisi oluşturulacak, alt ve üstyapı yatırımları yapılacak, kırsal ekonomik faaliyetler geliştirilecek

Kuş Cenneti için  7 milyon TL’lik proje

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın talimatıyla, Türkiye’nin önemli sulak alanlarından biri olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin, UNESCO tarafından Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne alınması için çalışmalar hızlandırıldı. Bu kapsamda Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ile birlikte eşgüdümlü olarak yürütülecek ‘Kızılırmak Deltası Doğal Yaşam Eksenli Kalkınma Projesi’ hayata geçirilecek. Proje kapsamında Kuş Cenneti'nin tanıtım stratejisi oluşturulacak, alanda ihtiyaç duyulan alt ve üstyapı yatırımları yapılacak, yerelde kırsal ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi için çalışmalar yapılacak.
YATIRIMLAR İÇİN PROJE HAZIRLANDI
Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın, “UNESCO tarafından geçici dünya mirası listesine alındığını duyunca çocuklar gibi sevindim” dediği Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin, kalıcı listeye de girebilmesi için Büyükşehir Belediyesi ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından güdümlü proje hazırlandı. Kızılırmak Deltası Doğal Yaşam Eksenli Kalkınma Projesi adıyla hazırlanan proje kapsamında alanda ihtiyaç duyulan altyapı ve üstyapı yatırımlarının yapılması öngörülüyor. Bu kapsamda ise Balıkçı Kooperatifi İskelesi, kır lokantası, ziyaretçi tanıtım ünitesi, yönetim merkezi ünitesi, giriş kontrol ünitesi, Yörükler Doğa Eğitim Merkezi, konaklama ünitesi ve otopark alanı, Cernek Gölü İskelesi, Sarıkamış 1 ve 2 nolu iskeleleri, 1 ve 2 nolu Kumul ahşap yürüyüş yolu, Alibey Asma köprü ve Doğanca ziyaretçi tanıtım ünitesi ile otopark alanı yatırımları yapılacak.
YÖRE HALKINA EKONOMİK KATKI
Proje kapsamında yöre insanlarının, bölgedeki turizm hareketliliğinden ekonomik olarak yararlanmalarına yönelik çalışmalar da gerçekleştirilecek. Bu çerçevede bölgedeki kırsal ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesine yönelik, yöre insanlarına eğitimler verilecek. Yöresel yemeklerin hazırlanacağı tesislerin yanı sıra, evlerini pansiyon ya da motel olarak kullanıma açabilmelerinin getireceği yararlar ile ilgili bilgiler verilecek.
KALICI MİRAS LİSTESİNE GİRMESİ AMAÇLANIYOR
Projenin en önemli noktası ise Kuş Cenneti’nin Unesco Dünya Mirası Listesi’ne ‘kalıcı’ olarak girebilmesine yönelik çalışmalar yapılması yer alıyor. Bu kapsamda ise alan yönetim planı hazırlanacak ve Kızılırmak Deltası Sulak Alanı ve Kuş Cenneti'nin tanıtım stratejisinin oluşturularak, gerekli materyallerin de hazırlanması planlanıyor.
TAHMİNİ BÜTÇE 7 MİLYON TL
Projenin tahmini bütçesi ise 7 milyon TL olarak öngörülüyor. Bütçenin 4 milyon 995 bin TL’si OKA katkısı, 2 milyon 5 bin TL’si Büyükşehir Belediyesi, 100 bin TL’si ise Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği (SAMKUŞ) tarafından karşılanacak. Projenin başarılı olması halinde Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 milyon 900 bin TL’lik ek katkı sağlanacak.
RAMSAR SÖZLEŞMESİ KAPSAMINDA KORUNUYOR
Unesco Geçici Dünya Mirası Listesi'ne de alınan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti 56 bin hektarlık alana sahip, 21 bin 700 hektarlık kısmı ise, Uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunuyor. Bölgede irili ufaklı 20 göl ile büyük bataklık ve sazlık alanlar yer alıyor. Avrupa Kuş Alanları Envanteri'ndeki en önemli 4 kriterden 3'üne sahip olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde, Türkiye’de bugün kayıt altına alınmış 478 kuş türü tespit edildiği, bunların 350'sinin burada görüldüğü ve 140'ının burada ürediği tespit edildiği ifade edildi. Dünyada nesli tehlike altında olan 24 kuş türünün 15'inin, Kızılırmak Deltası’nda görülüp kayıt altına alındığı, Kızılırmak Deltası’nın dünyadaki kuş cennetlerinden farklı kılan en önemli özelliklerden birinin de yılın her ayı farklı kuşların görülebildiği olduğu belirtildi. Delta, ayrıca su kuşlarının dünya üzerinde var olan üç göç yolundan biri olma özelliğine de sahip.
Gülsüm ATİK
 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2017, 08:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER