'Kültürel mirasımızı yaşatmak için 16 yıldır çalışıyoruz'

YAPEX Restorasyon Fuarı’nda Tarihi Kentler Birliği tarafından 15.'si yapılan 'Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda Samsun Büyükşehir Belediyesi, Saathane Meydanı Kentsel Tasarım Projesi ile Proje Ödülü’ne layık görüldü.

'Kültürel mirasımızı yaşatmak için 16 yıldır çalışıyoruz'

Samsun Büyükşehir Belediyesi adına ödülü Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz aldı.

Tarihi Kentler Birliği Özendirme Yarışmasının kazananları, ÇEKÜL Vakfı ve Akdeniz Tanıtım işbirliğinde düzenlenen YAPEX Restorasyon Fuarı’ndaki törenle ödüllerini aldı. Her yıl restorasyon ve yapı sektörüyle; tarihi belediyeleri, akademisyenleri ve uzmanları bir araya getiren fuar kapsamında düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”na 47 belediye 83 proje ile katıldı. Yarışmaya katılan belediyelerin ödül aldığı koruma projeleri YAPEX Fuarı’ndaki Yarışma Sergisi’nde katılımcılarla paylaşıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Saathane Meydanı Kentsel Tasarım Projesi kapsamında kent merkezinde anıtsal yapıları nitelikli ve sade bir mimari tasarım ile korumaları, projenin kent kimliğine olan olumlu katkısı, kamusal kullanımı destekleyen tasarım anlayışı, sosyal ve ekonomik etkisi yüksek bütüncül işlevlendirme kurgusu nedeniyle Proje Ödülü’ne değer görüldü.

Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Tarihi Kentler Birliği Özendirme Yarışmasına katılım her geçen yıl daha da artıyor. Katılan projelerdeki düzey artışı bizi mutlu ediyor. YAPEX Restorasyon Fuarı ve her yıl düzenlediğimi ‘Özendirme Yarışması’ belediyelerimizin koruma bilincini geniş kitlelere yayılmasına vesile oluyor. Türkiye’de Tarihi Kentler Birliği üyelerimizle birlikte kültürel mirasımızı yaşatmak için 16 yıldır çalışıyoruz ama Halep, Şam ve Bağdat gibi tarihin mirasın yoğun olduğu komşularımızdaki savaş ve yıkımlar bizleri derinden etkiliyor. Bu yıkımın en kısa zamanda sona ermesini gönülden diliyoruz.”
Yine Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Lojistik Köy Projesi Uluslararası Logitrans Transport Lojistik Fuarı’nda özel jüri ödülü almıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER