Kronik hastalara'Danışman eczane'

Türk Eczacıları Birliğince pilot olarak başlatılan "Smart Eczane" projesiyle, astım ve KOAH başta olmak üzere kronik hastalıkları bulunanlara gelişmiş danışmanlık hizmeti verilecek. Samsun'da halen 60 eczanede yürütülen uygulama tüm eczanelere yaygınlaştırılacak

Kronik hastalara'Danışman eczane'

Türk Eczacıları Birliğince (TEB) pilot olarak başlatılan, Sağlık Bakanlığı ile iş birliği sonrasında ülke genelinde yaygınlaştırılacak "Smart Eczane" projesiyle, astım, KOAH gibi kronik hastalıkları bulunanlara gelişmiş danışmanlık hizmeti verilecek, hastaların ilaç takipleri gerçekleştirilecek. 

KOAH VE ASTIMLA BAŞLADI
TEB Genel Sekreteri ve Samsun Eczacılar Odası Eski Başkanı Arman Üney, gelişmiş danışmanlık hizmeti verilen "Smart Eczane" projesinin 2014'ün sonunda Samsun, Batman, Edirne, Hatay, Antalya, Konya, Eskişehir ve Manisa olmak üzere 8 ilde, 24 eğitici eczacı ve 254 gönüllü eczacıyla pilot olarak başlatıldığını belirtti. Eczacının, ilaçların yan etkileri, kullanım şekli, ilaç etkileşimleri gibi konularda uzman olduğunu ifade eden Üney, projeyle eczacının asli görevi olan danışmanlığının ön plana çıkarılmak istendiğini vurguladı. Üney, "Özellikle kronik hastalıklarla ilgili tedavi kapsamında kullanılan ilaçların tüm ayrıntılarıyla ilgili danışmanlık hizmeti veriliyor. Projeye, öncelikle Türkiye'de önemli sayıda hasta bulunan KOAH ve astımla başladık." dedi.
HANGİ HASTALARA DANIŞMANLIK YAPILACAK
Üney, eczacıların, alacakları kapsamlı eğitim sonrasında, diyabet, obezite, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıklarına yönelik de danışmanlık hizmeti sunacağını bildirdi. Uygulamanın ikinci aşamasını "diyabet" hastalığının oluşturduğunu dile getiren Üney, "Diyabet modülümüzü TEB Eczacılık Akademisi ile birlikte hazırladık. Son hazırlıkları yapıyoruz. Astım ve KOAH eğitimini alan eczacılarımız ve gönüllü diğer eczacılarımızla bu çalışmalara başlayacağız." diye konuştu.
TÜRKİYE'YE YAYGINLAŞTIRILACAK
Türkiye'de hizmet veren tüm eczacıların, zaman içinde programa dahil edileceğini ve bunun için gönüllü olduğunu bildiren Üney, "Sağlık Bakanlığının da yer almasıyla birlikte tüm eczaneler bu uygulamaya girecek. Eczanelerin içinde, bu hizmeti verdiklerine dair danışman eczacı ve akılcı eczane uygulamalarına ilişkin sticker bulunacak." ifadelerini kullandı.
GEREKSİZ KORTİZON KULLANIMI 
Proje kapsamında 3 bin 654 eczacının bu eğitimi aldığını anlatan Üney, verilen hizmetten hem eczacılar hem de hastaların memnun kaldığını vurguladı. Raporlara göre astım ve KOAH hastalarının, danışmanlık hizmetinden sonra nefes alma kapasitelerinin arttığına işaret eden Üney, "Bunun belirlenebilmesi için eczaneye ilacını almaya gelen hastaya, bir cihazla nefes alma kapasitelerine ilişkin ölçüm yapıldı, ilaçları nasıl kullandığı incelendi. Hasta bir ay sonra geldiğinde, aynı şeyler yine yapıldı. Hastanın, ilaçlarını danışmanlık sonrasında nasıl kullandığına bakıldı. Daha doğru tariflerle ilaçlarını kullanan kişilerin yaklaşık yüzde 40 oranında daha rahat nefes aldıkları belirlendi. Hastaların, ilaçlarını doğru kullanmadıklarında daha fazla kortizon alması gerekiyordu. Hastalar doğru tariflerle ilaçlarını daha doğru kullandığında, gereksiz kortizon kullanımında da yüzde 30 azalma oldu" bilgisini verdi.
BAKANLIK DESTEK VERECEK
Bu sonuçların, ilk pilot uygulamalara ait olduğuna değinen Üney, uygulamanın yaygınlaşmasını takiben alınacak verilerin çok daha yüksek olacağını söyledi. Sağlık Bakanlığı ile yapılan çalışmaların çok büyük önem arz ettiğini belirten Üney, "Bu çalışmayı 25 bin 700 eczaneyle yapmak istiyoruz. Bunu hayata geçirebilmek için de Sağlık Bakanlığı ile birlikte çalışmamız çok önemli. Bunun için Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a pilot çalışmanın sonuçlarını ilettik. Kendileri de bu konuda daha fazla çalışmamız gerektiğini bildirdi. Biz bu uygulamayı Türkiye geneline Sağlık Bakanlığı ile birlikte yaygınlaştıracağız. Uygulamanın tüm Türkiye'de daha da güçlenerek yaygınlaştırılabilmesi adına Sağlık Bakanlığı ile iş birliği içinde çalışıyoruz."diyo konuştu.
SAMSUN'DA 60 DANIŞMAN ECZANE VAR
Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan'da 'Smart Eczane' uygulamasının kentte ilk olarak 8 eczanede pilot olarak başlatıldığını daha sonra 60 eczaneye yükseldiğini belirtti. Pilot uygulama sırasında bu eczanelerin tansiyon ve şeker ölçümleri yaptıklarını ve hastaları hekime gitmeleri konusunda yönlendirdiklerini ifade eden Karacan, hastaların ilaç takiplerinin dikkatle yapılacağını söyledi. Zamanla Samsun'daki tüm eczanelerin alacakları kapsamlı eğitim sonrasında bu projeye dahil olacaklarını anlatan Karacan, diyabet, obezite, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıklarına yönelik de danışmanlık hizmeti sunacaklarını belirtti.
UYGULAMA NASIL YÜRÜTÜLÜYOR?
"Smart Eczane" projesinde gelişmiş danışmanlık eğitimi alan eczacılar, ilaç ve kullanım şekline ilişkin hastaya detaylı bilgi verdikten sonra, ilacı nasıl kullandıklarını ve sağlık sıkıntılarını kayıt altına alarak, ona özel bakım planı uygulayacak. Bunun yanı sıra 'İlacını kullanmadan önce başını dik tut' denilmesinden, ilacı kullandıktan sonra, ağızda yara oluşmaması için ağzın çalkalanması gerektiği, bazı ilaçların astım ve KOAH hastalarında yan etkiye yol açtığı uyarıları da yapılıyor. İlaçlarından iyi sonuç alınamaması durumunda hastalar yeniden hekime yönlendiriliyor.
AA- Gülsüm ATİK
 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2017, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER