Köylüye iş kapısı açılıyor

Hükümet köylerden şehre iş göçünü engellemek için düğmeye bastı.

Köylüye iş kapısı açılıyor

Hükümet köylerden şehre iş göçünü engellemek için düğmeye bastı. Gençler artık köylerde işsiz kalmayacak.

Sosyal Güvenluk Kurumu İl Müdürü Ünal Kaya, köylerde yaşayan gençlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi için her türlü imkânı sunduklarını belirtti. Ünal Kaya, bu kapsamda ziraat ve hayvancılık alanında gençlerin, ailelerin bilinçlendirilmesi, meslek edinmeleri ve istihdam edilmelerine yardımcı olmak için proje temelli aktif işgücü faaliyetleri düzenlendiğini belirtti. Kaya, İŞKUR olarak, Tarım Bakanlığı ve Ziraat Odaları Birliği ile birlikte imzaladığı aktif işgücü programı kapsamında köylerdeki gençlerin de niteliklerini geliştireceklerini söyledi.

GÖÇÜ ENGELLEMEK İSTİYORUZ

Ünal Kaya, köylerde gençlere iş imkânı yaratarak göçün önüne geçmeyi amaçladıklarını belirterek, "Buralardaki gençlerin de istek ve durumuna uygun mesleği, işi seçmesi için destek veriyoruz. Aktif işgücü faaliyetleri kapsamında tarımsal alanlarda üretilebilecek ürünlerin tespiti, bu alanlarda iyi tarım uygulamalarının geliştirilmesi, ürün kapasitesinin artırılması, üretilen ürünlerin pazarlanması konularında da çalışma yapılıyor" dedi.

GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ VERİLİYOR

İŞKUR, okul sonrası işe geçişi kolaylaştırmak için yerel yönetimlerle işbirliği yapıyor. 15-29 yaş grubu gençlerin girişimcilik becerilerini geliştirmek için de bir dizi destek veriliyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu İ Müdürlüğü de çeşitli mesleki kurslarla köylerdeki gençlerin eğitimine yönelik çalışmalar yapıyor.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2017, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER