KOSGEB kredisi tuzağına düşmeyin

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Cafer Kalyoncu, vatandaşları, dolandırıcılardan gelen "KOSGEB krediniz onaylandı. Para yatırmanız gerekiyor" gibi mesajlara karşı uyardı. KOSGEB Samsun İl Müdürü Ahmet Dursunoğlu da, “Bu mesajlara itibar etmeyin” dedi

KOSGEB kredisi tuzağına düşmeyin

KOSGEB Samsun İl Müdürü Ahmet Dursunoğlu ile Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Cafer Kalyoncu, dolandırıcıların, KOSGEB kredisi talebinde bulunan kişilere mesaj atarak belirli ücretler talep ettiğini, "Bunlara itibar etmeyin" uyarısı yaptı.


DOLANDIRICILAR FIRSAT BİLDİ


KOSGEB Samsun İl Müdürü Ahmet Dursunoğlu, ‘Ekonomi Koordinasyon Toplantısında Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan KOBİ'lere verilecek kredi faiz desteğinden sonra, kredi talebinde bulunan üyelerin cep telefonuna dolandırıcılar tarafından 'KOSGEB krediniz onaylandı. Para yatırmanız gerekiyor’ gibi mesajlar gelmeye başladığını belirterek, KOSGEB faizsiz kredi imkanını fırsat bilerek vatandaşların dolandırılmak istendiğini söyledi.


SAKIN İTİBAR ETMEYİN


Dolandırıcıların, esnaf ve Kobi'lere yönelik devlet tarafından sunulan faizsiz kredi imkanını fırsat bilerek SMS yöntemiyle dolandırmaya çalıştıklarını belirten Dursunoğlu, "İş adamlarımızı bir nebze olsun rahatlatmak için devletin sunduğu faizsiz kredi dolandırıcılar tarafından kullanılmaya başlandı. Ekonomik sıkıntı yaşayan ve bu krediden yararlanmak isteyen esnaflar dikkatli olmalı. Öncelikle hemen hemen tüm esnafların bu kredi imkanından faydalanmak istediğinin farkında olan dolandırıcıların elinde telefon başta olmak üzere kişisel veriler bulunmakta. Bu sebeple esnaflarımız resmi bir bildirim olmadığı sürece SMS,  sosyal medya ya da herhangi bir şekilde yayılan bilgilere itibar etmemelidir. Aksi takdirde KOSGEB tarafından sunulan fırsat, dolandırıcıların işine yarayacaktır" dedi.


SAVCILAR EL KOYMALI


Dolandırıcıların kredi işini çözme vaadiyle de esnafları dolandırmaya çalıştıklarına dikkati çeken TÜDEF Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Cafer Kalyoncu da, vatandaşların bu tarz teklifleri kesinlikle kabul etmemesi gerektiğini kaydetti. Cafer Kalyoncu, yüzlerce insanı dolandırarak binlerce lira haksız kazanç elde eden şahısların mutlaka yargı önüne çıkarılması gerektiğini vurguladı. Kalyoncu,   "Savcılara büyük görev düşüyor. Maalesef son zamanlarda dolandırıcıların yaptıklarının yanına kar kalması başka dolandırıcılık girişimlerine de yol açmaktadır. Vatandaşlarımız bu gibi kendilerine cazip teklifler sunan dolandırıcılara karşı uyanık olmalı ve devlet de bunları yapanlara göz açtırmamalıdır. Bu sağlandığı takdirde bu şekilde mağduriyetlerin önüne geçilebilecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER