Korsan artıyor

Samsun Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Binay, korsan servis araçların artarak devam ettiğini öne sürdü

Korsan artıyor

Okul sezonun açılmasının ardından korsan servis araçları da tekrar gündeme geldi. Okullar açılmadan önce birçok kez korsan araçlarla ilgili yaptırımların yetersiz olduğundan dert yanan Samsun Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Binay, aynı şekilde yaptırımlardan dertli. 2012 yılında çıkartılan yasanın 2016 yılında değiştirilmesi ile birlikte korsan servis araçlarının artarak devam ettiğini kaydederken, “Önceden unuttuğumuz korsan servis araçları 2016 yılı şubat ayında çıkartılan yasa ile maalesef tekrar karşımıza çıktı” dedi.

‘UFAK ARAÇLARLA KORSAN TAŞIMACILIK YAPILIYOR’
Başkan Binay, “Yaklaşık 2 yıldır 8 ya da 9 kişilik ufak araçların hem kreş hem de ilköğretim servisi yaptıklarına şahit olduk. Özellikle İlkadım ilçesi Duruşehir ve Selahiye bölgelerinde korsan çalışan bu araçlar servis taşımacılığı yaparken trafik polisleriyle trafikte adeta köşe kapmaca oynuyorlar. Yaklaşık 20 civarında olan bu araçları Trafik Şube Müdürlüğü’ne ihbar ettik fakat aileler çocuklarının komşuları tarafından ücretsiz taşındığını söylemeleri ile cezai işlem uygulanamadı. Komşu komşunun çocuğunu 9 ay boyunca ücretsiz taşımasının imkanı olduğuna biz inanmıyoruz. Düşük ücretle taşımacılık yapanlar aileleri de korsanı korumaları yönünde teşvik ettikleri aşikar ortada. Geçtiğimiz hafta erken açılan okulların taşımacılığı ile ilgili yaptığımız araştırmalarda da bu ufak araçların 5 tanesinin yine aynı korsan taşımacılığına başladığını belirledik. Bugünden itibaren bu sayının artacağı endişesi içindeyiz” diye kaydetti.

‘UCUZ SERVİS MANTIĞI GÜDÜLÜYOR’
Bazı özel okulların personel taşımacılığında kullanılan araçların öğrenci servisi içinde kullanıldığını dile getiren Başkan Binay, “Özellikle Tekkeköy ilçesindeki sanayi bölgelerinde çalışan yarım otobüs dediğimiz araçlarla korsan taşımacılık yapılırken, bazı özel okullarda da personel servisi olarak kullanılan araçlarla öğrenci servisleri yapılmakta. Bazı kreşlerde ise tamamen korsan olan ve ticari olarak hiçbir kaydı olmayan araçların korsan servis yaptıklarına şahit oluyoruz. Bu araçlarla ilgili kreş yönetimiyle görüştüğümüzde ise bize verilen cevap ucuz taşımacılık oluyor. 3 ya da 5 yaşındaki çocuğu 300 yada 500 TL’ye değişen bir anlayış kreş yönetiyor” diye belirtti.

CEZALAR DÜŞTÜ
Başkan Binay, “Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık yaptığı dönemde 2012 yılında çıkartılan yasa ile korsan servis araçlarına ağır cezalar geliyordu. Bu yasanın Ek 2/3 maddesinde korsan olarak servis yapan araç ilk yakalandığında 2 bin 628 TL para cezası ve 60 gün trafikten men cezası uygulanırken ikinci yakalanmasında 4 bin TL civarında para cezası ve 6 ay trafikten men cezası alıyordu. Aynı araç üçüncü kez yakalandığında ise para cezası 6 bin TL’ye çıkarken süresiz trafikten men ediliyordu. Daha sonra 2016 yılının şubat ayında değişen yasanın Ek 2/1 maddesinde ise korsan araç her yakalanmasında 876 TL para cezası ve 15 gün trafikten men cezası alıyor. Bu araçlar 15 gün sonra gözümüzün içine bakarak tekrar korsan işine devam ediyor” dedi.

‘ESKİ YASA GERİ GELMELİ’
Trafik ekiplerinin Samsun genelinde her gün korsan servis araçlarına karşı büyük mücadele verdiğini söyleyen Başkan Binay, “Maalesef yasaların caydırıcı olmamasından dolayı trafik ekiplerinin de yapabileceği çok fazla bir şey yok. Bugün ceza kesilen bir korsan araç 15 gün sonra yeniden karşımıza çıkıyor. Bu araçlara dur demek için tek çare 2012 yılında getirilen yasanın tekrar yürürlüğe konmasıdır. Biz 2016 yılına kadar çok rahattık. Yeni yasa çıkana kadar korsanı unutmuştuk. Fakat yeni yasa ile birlikte maalesef korsan denen illet tekrar gündeme geldi. 2012’deki yasanın geri gelmesi için Ankara’da gerekli görüşmeleri yapıyoruz” diye konuştu.

Sezer SEZER
 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER