Korkunç Tespit!

Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre Samsun da o şehirler arasında yer aldı. Samsun Yerel Eşitlik Eylem Planı'nda, kentte özel çalışmalar yapılması istendi

Korkunç Tespit!

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Samsun, çocukların en fazla cinsel istismara maruz kaldığı şehirler arasında yer aldı. Geçen yıl Samsun'da 111 adet çocuğa yönelik cinsel istismar suçu işlendi. Samsun Yerel Eşitlik Eylem Planı'nda çocuklara yönelik cinsel istismara dikkat çekilirken, bu konuda özel çalışmalar yapılması gerektiği vurgulandı.

TABLO VAHİM BOYUTLARDA

Çocuk istismarı son günlerde gazete haberlerine çok sık konu olur hale geldi. Üstelik bu şiddetin zanlıları kimi zaman anne, kimi zaman baba, kimi zaman okuldaki öğretmen, kimi zaman yakın bir akraba. Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün verileri de bu vahim tabloyu doğrular nitelikte.

YILDAN YILA ARTIYOR

Bakanlığın verilerine göre 2009 yılından 2014’e kadar açılan dava sayıları yüzde 50 artarak 18 bin 104'e yükseldi. Türkiye’de geçtiğimiz yılın başındaki verilere göre bin 377’si erkek, 9 bin 718’i kız çocuğu olmak üzere toplam 11 bin 95 çocuk cinsel istismar mağduriyeti yaşadı.

SAMSUN'DA 111 VAKA

TÜİK'in verilerine göre en fazla cinsel istismara maruz kalan da 7-14 yaşlarındaki çocuklar. Çocuklara uygulanan cinsel istismar suçlarında birinci il İstanbul olurken, İstanbul’un hemen ardından İzmir ve Adana çocuğa istismar suçlarında iki ve üçüncü sırayı aldı. Çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarına ilişkin Samsun'dan gelen istatistiksel veriler de utanç verici boyutta. Geçen yıl Samsun'da 111 adet çocuklara yönelik cinsel istismar suçu meydana geldi ve konuyla ilgili davalar açıldı.

EYLEM PLANI'NA DA GİRDİ

Samsun'da yüzleri kızartan bu konuda, bir süre önce çalışmalarına başlayan ve ara raporunu ilk kez açıklayan Samsun Yerel Eşitlik Eylem Planı'na da girdi. Ara raporda yer alan temel bulgular içerisinde kurumlar ve danışma merkezleri Samsun'da çocuk istismarı ve ensest konusunda ciddi uyarılarda bulundu. Bu konuda özellikle Çarşamba, Vezirköprü, Salıpazarı ve Terme gibi ilçelerde rehberlik ve danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç bulunduğu vurgulandı.

ÜZERİ ÖRTÜLENLER DE VAR

Uzmanlar, bu tablonun istismar suçunun adli makamlara yansıyan bölümü olduğunu belirtiyorlar. Bir de dile getirilmeyen, üzeri örtülen istismar vakaları var ki; sayısı hakkında hiçbir bilgi yok. Burada en büyük handikap çocuğun cinsel istismarı dile getirememesi veya türlü sebeplerle istismarların aileler tarafından gizlenmesi. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de ergenlerin de yaklaşık 10’da biri en az bir kez cinsel istismar mağduriyeti yaşıyor.

AİLELER BİLİNÇSİZ

Maalesef günümüzün yaşam koşulları, eğitim düzeyi ve anne babalık konusunda bilinçsizlik gibi sebeplerle birlikte aileler, çocukları ile yeterince ilgilenmiyorlar. Bunun üzerine cinsel konularla ilgili yeterli bilgiye sahip olmamaları da çocukların daha rahat cinsel istismara maruz kalabilmesine zemin hazırlıyor. Yaşanan istismarlar sonucu çocuklarda çok büyük travmalar görülebiliyor.

HAREKETLERİ BELİRTİ OLABİLİR

Çocukların genellikle yaşanılan cinsel istismar olaylarını dile getiremediğini artık sebepleriyle biliyorsunuz. O halde bunun duygusal, davranışsal ve bedensel belirtileri olduğunu da bilmelisiniz. Uzmanlar bu belirtileri 'öfke nöbetleri, kabus, altına kaçırma (küçük ya da büyük tuvalet), uyku ve yeme alışkanlıklarında değişiklik meydana gelmesi, oyun ve resimlerde cinsel içerik, mutsuzluk ve hüzünlü bir hal içinde olma, içe kapanıklık, nedensiz korku, kendini güvende hissetmeme, ağlama krizleri, anneye aşırı bağlılık, yalnız yatamamak' gibi olağandışı değişiklikler olarak anlatıyorlar.

‘BİZE HER ŞEYİ ANLATABİLİRSİN’

Ailenin, bahsi geçen belirtiler konusunda her zaman şüpheci olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, "Çocuk eğer istismara uğradığı yönünde bilgi veriyorsa bu bilgi ciddiye alınarak doğruluğu araştırılmalı. Onu üzecek sorulardan kaçınmaya da özen gösterin. 'Nerene dokundu? Kim yaptı?' gibi baskı altında bırakacak sorular yerine kaygısını giderecek konuşmalar yapın. Çocuğunuza verdiğiniz güven bu ve benzeri olaylarda başına gelen her şeyi sizinle çekinmeden paylaşmasını sağlayacaktır. ’Bize her şeyini anlatabilirsin’ mesajını verirseniz çocuğun psikolojik olarak başından gecen olumlu ya da olumsuz tüm olayları sizinle paylaşabileceğini unutmayın" uyarısı yapıyorlar.

 

 

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER