Kocadağ’da anlamlı etkinlik

Türk Enduro Samsun üyeleri, maden ocakları ve ağaç kesimleri ile çevre savaşı veren Kocadağ’a çıkarak, buranın korunması gerektiğine dikkati çeken bir etkinlik gerçekleştirdi.

Kocadağ’da anlamlı etkinlik

Samsun'da turizm bölgesi olan Atakum ilçesinde bulunan Kocadağ yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Bölgedeki maden ocakları ve ağaç kesimleri turistik bölgeyi tehdit ediyor. Bu anlamda daha çevrecilerin tepkisini alan uygulamalara bir tepki de Türk Enduro Samsun’dan geldi.

KOCADAĞ’DA GEZİ PROGRAMLARI BAŞLADI

2012 yılında Atakum’da Enduro motosiklet seven bir grup arkadaş tarafından kurulan Türk Enduro Samsun üyeleri yaptıkları etkinlik üzerine, “Türk Enduro Samsun, Kocadağ doğal yaşam alanı ve çevresinde enduro sürüş ve gezi programları yapmaya başlamıştır. Grubumuzun en eski üyelerinden ve aynı zamanda enduro motosiklet ustası Yahya Çelebi ve arkadaşlarıdır bu arkadaşlar. Birlikteliğimiz yaptığımız spor ve aktivitelere ilgi gösteren yeni katılımcı arkadaşlar ile genişlemiş ve genişlemeye de devam etmektedir” dedi.

‘SPORU SEVDİREBİLMEK İÇİN ÖRNEK OLMALIYIZ’

Amaçlarının, Enduro motosiklet sporunun Samsun' da Doğa ve Doğal yaşamın düzenine uygun şekilde doğru yapılması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını sağlamak, eğitimli ve bilinçli yeni enduro motosiklet sporcularına ve severlerine örnek olarak Samsun’da bu sporun doğru şekilde temsili, yaygınlaşması ve gelişmesini sağlamak olduğunu kaydeden grup üyeleri, şöyle devam etti: “Bu amaca yönelik olarak sporumuzu yaparken de, doğaya, doğal yaşama, kırsalda yaşayan insanlarımıza, bize el sallayan çocuklara, çevreye, şehir yaşamına vs. karşı sorumluluklarımızı da kollamak zorundayız. Çünkü bu sporu sevdirmemiz için önce örnek olabilmeliyiz. Örneğin, bazen rastlayabiliyoruz, enduro motosikletleri ile şehir yaşamında, topluma açık bahçe parklarda sürüş yapıp, ortak kullanım alanlarına, peyzaj düzenlemelerine fütursuzca zarar veren, güvenlik ve koruyucu ekipmanlarını kullanmadan sürüşler yapanları sosyal medyadan üzülerek görüyoruz. Bizim amacımız bu sporu saygılı ve örnek teşkil ederek yapabilmektir.”

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER