KOBİ'lere 500 Milyonluk kredi

TOBB destekli yüzde 9.90 faizli kredi finansman ihtiyacı olan KOBİ’ler için TOBB’un geliştirdiği ‘düşük faizli kredi’ hayata geçiriliyor. STSO'nun 1.5 milyon TL destek vereceği projede TOBB ilk aşamada, 500 milyon lira kaynak aktaracak

KOBİ'lere 500 Milyonluk kredi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ticari kredi faizlerinin düşürülmesi için elini taşın altına soktu. TOBB’un da sağlayacağı finansman desteğiyle bankaların, KOBİ’lere yüzde 10’un altında faizle kredi vermesinin yolu açılacak. TOBB'un ilk aşamada 500 milyon lira kaynak aktaracağı proje için, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası da 1.5 milyon TL aktaracak.

FAİZ ORANI 9.90 OLACAK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, tüccarların rahat bir nefes almasını sağlamak, kredi almayı düşünüp bankaların kredi faizlerinden çekinenler için çalışmalarını tamamlamadı. Samsun Ticari ve Sanayi Odası'nın dünkü meclis toplantısında konuyla ilgili açıklama yapan Murzioğlu, biri özel diğeri kamu olmak üzere 2 banka ve kredi garanti fonunu da devreye koyarak, odalar olarak ellerindeki parayı bankaya yatırıp 9.90 faiz oranıyla kredi alınmasının sağlanacağını belirtti.

STSO’DAN 1.5 MİLYON TL

Murzioğlu'nun açıklamalarının ardından TOBB'un ilk aşamada 500 milyon TL sağlayacağı projeye, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nın 1.5 milyon TL destek vermesine ilişkin teklif mecliste oybirliğiyle kabul edildi.

KREDİ GARANTİ FONU DEVREDE

Edinilen bilgiye göre rekabet nedeniyle faizlerin düşmesine de olanak sağlayacak projeye TOBB ilk aşamada 500 milyon lira kaynak aktaracak. Anlaşmalı bankaların desteğiyle kredi hacmi yine ilk aşamada 5 milyar liraya çıkacak. Krediler, Kredi Garanti Fonu’nun vereceği garanti ile kullandırılacağı için bankaların risk primleri de sıfırlanmış olacak.

İŞ DÜNYASI MEMNUN

Öte yandan Samsun'daki işadamları, bu hamlenin KOBİ’ler açısından son derece olumlu olduğunu belirterek, KOBİ’lerin finansmana ulaşmasında ciddi zorluklar olduğuna işaret ettiler. Bu uygulamanın KOBİ’lere bir can simidi olacağını belirten işadamları, "Çünkü KOBİ’ler açısında 15 temmuz sürecinden de ciddi sıkıntılar yaşandı. Hem KOBİ’nin çarkını döndürmesine hem de ülke ekonomisinin çarklarının dönmesine katkı sağlar. 500 milyon TL kaynak yeterli değil. Ancak ilk aşama için iyi” diye görüş belirttiler.

FİNANSMAN YETERSİZLİĞİ VAR

Türkiye'de sektörlerin böyle bir finansman desteğine ihtiyacı olduğunu belirten bazı işadamları da, "Satışlardaki vadelerin uzamasından kaynaklı finansman yetersizliği var. Ayrıca önemli pazarlardan olan Rusya’daki negatif etki likiditeye yansıdı. 2 yıl içindeki nakit kaybının karşılanması ve rahatlatılması için finansman desteği iyi gelir" dediler. Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER