KOBİ’ler kredilerle rahatladı

BDDK verilerine göre; Samsun’da nakdi kredi kullanan işletme sayısı mart ayında arttı, kalkınma, kamu, özel ve sektör bankalarından kullanılan nakdi kredi miktarı mart ayında 27.5 milyon TL oldu 

KOBİ’ler kredilerle rahatladı

Türk bankacılık sisteminde özellikle mart ayında hızlanan ve büyümeye 1 puan katkı yapması beklenen kredi hacmi 1,8 trilyon TL’nin üzerine çıktı. Samsun’da ise kalkınma ve yatırım bankaları, kamu bankaları, özel bankaları ve sektör kredilerinden oluşan toplam nakdi kredi miktarı 27.5 milyon TL’ye ulaştı.

SERMAYE VE STOK FİNANSMANINDA KULLANILDI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre kaynak girişi sağlayan KOBİ’lerin ağırlıklı işletme sermayesi ihtiyacı ve stok finansmanı ihtiyacı için kullandığı belirtiliyor. Ayrıca limitini mümkün olduğu kadar çok kullanmak isteyen KOBİ’lerin çalıştığı banka sayısını artırdığı düşünülüyor.

30 MİLYON TL’Yİ GEÇTİ

Özellikle mart ayında hız kazanan KOSGEB ve KGF kefaletli kredi kullanımına ilişkin istatistikler gelmeye başladı. BDDK verilerine göre; KOBİ segmentinde toplam nakdi kredi bakiyesi 27.5 milyon TL'ye, Gayri nakdi kredi bakiyesi de 4 milyon 225 bin TL’ye yükseldi.

KREDİ ALAN KOBİ SAYISI ARTTI

Son dönemde kredi kullanan işletmelerin aldıkları kaynakları mevduat olarak tuttukları ya da dövize yöneldikleri de sıkça ifade edilse de KOBİ segmentinde kredi kullanan işletme sayısında dikkat çekici bir artış var. Nakdi kredi kullanan işletme sayısının Türkiye genelinde 3 milyonu aşarak 3 milyon 10 bin 456 işletmeye çıktığı görülürken sistemden yararlanan toplam işletme sayısı 4 milyona dayandı ve 3 milyon 989 bin 84 işletmeye çıktı. Samsun'da da bankalardan kredi kullanan işletme sayısının büyük oranda arttığı ifade edildi.

BİRDEN FAZLA BANKAYLA ÇALIŞIYORLAR

Öte yandan Samsun'daki banka yetkilileri son dönemlerde mevcut müşterileri kadar yeni müşteriye de ulaştıklarını belirttiler. KOBİ’lerin çalıştığı banka sayısını artırdığını net bir şekilde gördüklerini ifade eden bankacılar, “Çalıştıkları banka sayısı pek çoğunda artık bir fazla. Eğer iki banka ile çalışıyorsa sayıyı 3’e çıkardı. Kredi kullandırdığımız işletmelerin yüzde 40’ı bizim için yeni müşteriydi. Sadece İstanbul’da ya da sadece imalat sektöründe değil, Samsun'da ve tüm sektörlerde bir hareketlilik olduğunu görüyoruz” dediler.

PİYASAYI KREDİLER RAHATLATTI

Kullandırılan kredilerin 3 önemli etkisi olduğunu düşündüğünü ifade eden banka yetkilileri, "Bunların ilki firmaların moral-motivasyonunun yükselmesi. İkinci önemli etkisi ise finansman açısından rahatlatması. KOBİ’lerin hem vade hem kaynağa ulaşım açısından rahatladı. Ödenmeyen çek-protestolu senetlerde de bu kaynak akışının pozitif etkilerini görebiliyoruz. Zincirleme etkiyle rahatlama oluştu. Mikro işletmelerin ayakta kalması çok önemli. Çünkü onlar toplam istihdamın yüzde 46’sını oluşturuyorlar” bilgisini verdiler.

MAL ALDILAR, BORÇLARINI ÖDEDİLER

Peki ‘KOBİ’ler kullandıkları krediyi nereye yönlendirdiler?’ Buna verilen ortak cevap, işletme sermayesi ihtiyacı için kullandıkları oldu. Zaman zaman işletmelerin yatırımlarını uygun finansman araçlarıyla yapmadıkları için nakit akışının yönetiminde zorlandıklarını belirten banka yetkilileri, "Bu krediler ağırlıklı olarak işletme sermayesi ihtiyacı için kullanıldı. Söz konusu kredi hamlesi 2016’nın son çeyreğinde ödeme ve tahsilatta, buna bağlı olarak da nakit akışını yönetmekte zorlanan KOBİ’ler için büyük bir rahatlama sağladı. Morallerin yükselmesiyle yatırım iştahı ve motivasyonlarında da artış oldu. Bu hamlenin, üretim ve ihracat olarak GSMH’ya olan katkısı en kritik konulardan biri olacak” görüşünü dile getirdiler.

TAKİPTEKİ KREDİ ALACAK MİKTARI

Bu arada Samsun'da kamu, özel, kalkınma ve sektörden kullanılan kredilerle ilgili alacak takibi miktarı da belli oldu. BDDK verilerine göre Samsun'da kalkınma ve yatırım bankalarında takipteki alacak 4 bin 506 TL, kamu bankalarında 205 bin 846 TL, özel bankalarda 717 bin 743 TL, sektör kredilerinde ise 816 bin 915 TL'ye ulaşmış durumda.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2017, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER