Kızılırmak Deltası Türkiye'nin ilk doğa mirası olacak

Türkiye'nin en önemli doğa güzellikleri arasında olan Kızılırmak Deltası, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmeye gün sayıyor. Başarı sağlanırsa Türkiye'nin ilk uluslararası doğa mirasını Samsun kazanacak.

Kızılırmak Deltası Türkiye'nin ilk doğa mirası olacak
Samsun Büyükşehir Belediyesi Türkiye'nin ilk uluslararası doğa mirasını kazandırmak için Kızılırmak Deltası'nda koruma ve düzenleme çalışmalarını sürdürüyor.
Türkiye'deki 400-450 kuş türünden 354'ünü bünyesinde barındıran Kızılırmak Deltası, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları doğrultusunda Nisan 2016'da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girdi. Sağlanan başarının ardından Dünya Mirası asıl listesine girilmesi için hedef koyuldu. Doğal hayat korunarak yürütülen faaliyetlerin ardından geçici listeden, asıl listeye girilmesi için titiz bir çalışma yürütülmeye başlandı. Başarı sağlanması halinde Türkiye'nin ilk UNESCO doğa mirası listesine girmeyi başaran il Samsun olacak.

Radyo Gerçek'te canlı yanına katılan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Kızılırmak Deltası'nda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kızılırmak Deltası'nın 1994 yılında doğal SİT alanı ilan edildiğini, 1998 yılında ise Ramsar alanına girdiğini hatırlatan Zennube Albayrak, Büyükşehir Belediyesi'nin sınırlarının genişlemesinin ardından deltanın görev alanları içerisine girdiğini hatırlattı.Yaşanan gelişmenin ardından  hemen bu doğal mirasın korunması için çalışmalara başlandığını belirten Albayrak, "UNESCO sürecini başlattık, başvuru sonrasında Nisan 2016'da Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girdik. Bu önemli bir gelişmeydi. Şimdi önümüzde asıl listeye girmek var. Geçici listede bir değerlendirme süreci geçiyor. İki yıl gibi bir sürede daimi listeye girmeyi planlıyoruz. Listeye girersek doğa mirası konusunda Türkiye'de bu bir ilk olacak. Türkiye'nin ilk uluslararası doğa mirası Samsun'da olacak. Daimi listeye girmek daha çok tanıtım, korunabilirlik demek. Turizmi de canlandıracak. Uluslararası korunabilirlik ve tanınırlık önemli" dedi.

SADECE KAÇAK YAPILAR YIKILACAK

Kamuoyunda bölgede yaşayan vatandaşların mağdur edileceği yönündeki iddialar hakkında da bilgi veren Zennube Albayrak, açıklamasını  şöyle sürdürdü; "Yörükler köylüleri ile güzel bir diyalogumuz var. Biraz yanlış anlaşılmalar oluyor. 'Büyükşehir Belediyesi binaları evleri yıkıyor' gibi. Bizim Yörükler'de yapmış olduğumuz çalışmalar tamamen kaçak yapılara yönelik. Bir gariban gelmiş geçimini sağlıyor veya köy halkı orada doğmuş büyümüş bunlar bizim mücadele ettiklerimiz değil. Deltaya sonradan yapılan yazlık olarak kullanılan binalar. Bunlar için yıkım kararı alındı. Birinci etabı tamamladık. Yöredeki vatandaşlarımıza da hak veriyoruz. Alışılmış olan bir düzenleri var değişti. Onlar normal yaşamlarına doğal hayatı koruyarak devam edecekler. Kaçak avlanma, yapılaşma, önlenmezse bizim burayı kaybetmemiz çok yakındır diye düşünüyoruz. Bunun için önlem alıyoruz."

"Deltadaki vatandaşlarımızın binaları, müştemilatlarını, duvarlarını boyadık onardık, ihtiyaçlarını karşıladık" diyen Albayrak, "Çöp konteynırlarını dahi yöresel ürünleri olan sazlıklarla giydirdik. Diyalogları daha iyi duruma getirmek için çaba harcıyoruz. Onların yöresel ürünlerini tanıtmaları için olanak sağlamak, ekonomilerine katkı için çalışıyoruz. Olumlu tepki alıyoruz. Yaptığımız çalışmalarla kuş popülasyonlarında artış oldu. Kızılırmak Deltası geniş bir habitatı kapsıyor. Ortalama 354 çeşit kuş türü olduğunu belirledik. Türkiye'deki çeşitlilik ise 400-450. Kaçak yapıların yıkılmasıyla birlikte yeni kuş türleri geldi.Yıkılan yerlere yasa ve yönetmelikler kapsamında tepecikler yaptık.  Bizim buradaki amacımız hiç bir canlının rahatının bozulmaması. Düzen geldikçe ender rastlanan kuş türleri de ortaya çıkmaya başladı. Belediye olarak insan, canlı hayatını tümüyle mutlu etmek istiyoruz. Deltada sadece kuş türleri yok bir çok hayvan var. Tümünü çalışma kapsamında doğal yaşamlarında koruyoruz " diye konuştu.

KIZILIRMAK DELTASI'NIN TANITIMI

Kızılırmak Deltası'nın tanıtımının çok önemli olduğuna dikkat çeken Albayrak, bunun için ayrı bir çalışmanın yürütüldüğünü, ilk önce şehirle bütünleştirilmesine çalışıldığını vurguladı. Deltanın sadece bir iki kişinin bildiği uğrak yaptığı yer haline gelmesini istemediklerini ifade eden Albayrak, "Herkesin burayı bilmesini, görmesini istiyoruz.  Milli Eğitim Müdürlüğüyle yapılan çalışmalarla öğrencileri getirip, gezdiriyoruz. Yerli ve yabancı turistlere yönelik tanıtım çalışmaları yapılıyor. Havaalanından başlayarak yol güzergahında kuş figürleri konuldu. Böyle bir deltanın olduğunu daha önce kimse bilmiyordu" şeklinde konuştu.Albayrak, Kızılırmak Deltası'nın Büyükşehir Belediyesi'nin üzerinde durduğu en önemli çalışmalar arasında olduğunu, bu mirasın gelecek nesillere ulaşması için her türlü programın yapılacağını da sözlerine ekledi. Genel Sekreter Yardımcısı Albayrak, Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü diğer çalışmalar hakkında da bilgi verdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER