Kırsalda içme suyu problemi kalmayacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, özel imalatlar ve harcamalar gerektiren noktaların dışında kentteki tüm kırsal kesimin içme suyu problemini 2018 yılının sonuna kadar çözeceklerini söyledi.

Kırsalda içme suyu problemi kalmayacak

“2014 ile 2018 yılları arasında yoğun bir kırsal kesim hamlesi yaptık” diyen Başkan Yılmaz, “İçme suyu, yağmursuyu ve kanalizasyon gibi hizmetlerde çok önemli bir aşamaya geldik. 2018’in sonunda kangren olan özel bir takım imalatlar gerektiren noktalarında dışında, çözülmesi önemli harcamaları gerektirmeyecek bir ölçekteki bütün kırsalımızın içme suyu meselesini 2018’in sonuna kadar çözeceğiz” diye konuştu.

‘SEL ÇALIŞMASI YAPMAKTAN KAÇINMIYORUZ’

Yılmaz, “Kırsal kesimlerimizde arıtma yapmamızı içerek bir boyutta sorun var ise orada kanalizasyon çalışması yapıyoruz. Yoksa herhangi bir köyün atıklarını etrafındaki bir bölgede sağlık problemi yaratmayacak şekilde toplama çalışması yapmıyoruz. Bu küçük boyutlu bir altyapı çalışmasıdır. Kent merkezlerinde yürüttüğümüz ağ içerisinden geçirilerek toplama çalışmalarını şu anda köylerimizde gerekli görmüyoruz. Yağmursuyu ve köyü sellerden etkileyecek olan altyapı çalışmaları yapmaktan kaçınmıyoruz. İnsan hayatını önceliğimiz olarak alıyoruz” diye konuştu.

‘BUNALMIŞ DURUMLARIN TAMAMINI ÇÖZDÜK’

2023’e kadar 5 bin kilometre yol yapılacağını duyuran Yılmaz, bu projeyi hatırlatarak yol yapım çalışmalarından şöyle söz etti: “5 bin kilometrelik profilimiz vardı. Bunun aşağı yukarı bin 500 kilometresini, beton veya sıcak karışım asfaltla yeniledik. Grup yollarının içerisindeki bin kilometrelik yollarımızın iyi durumda. Önümüzdeki yıllarda, 2 bin 500 kilometrelik bir çalışma yapmamız gerekiyor. Şimdiye kadar ‘öyle bir yoğunluk var ki; bunaldık. Çocuk eğitimi, taşımalı eğitiminin gerektirdiği ‘bunalmış bir durum var’ dediğimiz sorunların tümü çözdük. Belki yine çözmek durumunda olduğumuz az da olsa bazı durumlar vardır ve onları da çözeceğiz.”

‘YAPTIK AMA BOZULUYOR’ KORKUSU OLMAYACAK

Yol konusunun önemine vurgu yapan Başkan Yılmaz, daha sonra ise “Bu iş çok büyük bir işti. Yol konusuna aşağı yukarı 350 milyon TL harcadık. Seneye bölersek, yılda neredeyse kırsal kesimin yol harcamalarına 100 Milyon TL verdik. Çok iyi oldu ancak Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinin gelirleri, bu ölçekte harcamayı bu kadar kısa sürede yapacak bir performansı içermiyordu ve ağırlıklı olarak bu çalışmalarımızı yapmak için, İller Bankası’ndan ve başka bankalardan kredi kullandık. Yaptığımız bin 500 kilometrelik yollara bundan 3-5 yıl sonra geriye dönüp baktığımızda, ‘Yaptık ama bir taraftan da bozuluyor’ diyeceğimiz bir kaygıyı yaşamayacağımız ölçekte bir mesafe oluştu” diye konuştu.

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2018, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER