Kırım Köprüsüne Çarpan Kaptanın Çocukları Yardım bekliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in büyük önem verdiği Kırım köprüsüne çarpan “Lira” gemisinin 2. kaptanı Tufan Kiriş’in çocukları, babalarının biran önce Türkiye’ye getirilmesi için yetkililerden yardım bekliyor

Kırım Köprüsüne Çarpan Kaptanın Çocukları Yardım bekliyor
9 mürettebatından 5’i Türk asıllı olan Panama bandıralı “Lira” gemisi, Rusya’nın 2014 yılında Ukrayna’dan ilhak ettiği Kırım Yarımadası'na Azak Denizi üzerinde inşa etmekte olduğu köprünün direklerine çarpmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hayati önem verdiği köprünün direklerine hasar veren gemi mürettebatı, kazanın gerçekleştiği 19 Mart günü saat 22.25’ten itibaren gemide alıkonuldu. 18 Mart’ta yük almak için Samsun’dan Rusya’ya giden kuru yük gemisinin 2. kaptanlığını yapan 3 çocuk babası Tufan Kiriş’in (55) kızı Özlem Kiriş (27) ve oğlu Muhammet Kiriş (20), babalarının biran önce Türkiye’ye getirilmesi için devletten yardım bekliyor. 
Çok kısa bir sürede Türkiye’den adım beklediklerini ifade eden Özlem Kiriş, “Babamın içinde bulunduğu gemi, Kırım’da ilhak edilen bölgede Rusya tarafından yapılan Kerch Boğazı’ndaki köprünün yapım aşamasında olan direklerine çarptığı için şu an orada tutsak konumunda. Bizim aldığımız bilgilere göre 15 Nisan’da karar çıkacak. Babamlara verilen bilgi haricinde haberlerden edindiğimiz bilgiye göre yaklaşık 2 milyon dolarlık bir tazminata tabi tutuldular. Babamlar şu anda hala orada tutsak konumundalar. Ayın 18’inde Türkiye’den ayrıldılar ve 20 günlük erzak ve temiz suyla buradan çıkış yaptılar. Şu anda orada ne kadar kalacaklarını bilemiyoruz. Gemileri Panama bandıralı. 9 mürettebatı bulunuyor ve mürettebatın 5’i Türk asıllı, 2’si Hintli ve 2’si Gürcistan asıllı” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER