Kimsesiz çocuklar üzerinden FETÖ oyunu

Türkiye genelinde 5 bin, Samsun'da ise 135 aileye FETÖ incelemesi başlatıldı. Şimdiye kadar yapılan incelemelerde FETÖ'cü olduğu tespit edilen bir ailenin koruyucu aileliği iptal edildi, çocuk da geri alındı.

Kimsesiz çocuklar üzerinden FETÖ oyunu

FETÖ ile mücadele kapsamında gerçekleştirilen incelemeler koruyucu ailelere kadar uzandı. Alınan istihbarat üzerine Samsun'da koruyucu aileler üzerinde yapılan inceleme kapsamında, ilk etapta 1 çocuk aileden geri alındı.

KAPSAMLI İNCELEMELER VAR

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya imzasıyla, FETÖ yapılanmasıyla mücadele çerçevesinde 81 il müdürlüğü, merkez teşkilatı ve Darülaceze Başkanlığına gönderilen genelge kapsamında yürütülen kapsamlı incelemeler devam ediyor.

ÇOCUKLAR GERİ ALINACAK

Bakanlığın genelgede yer alan talimatlar kapsamında FETÖ ile mücadele için başlattığı çalışmaların bir kolu da Türkiye genelinde sayıları 5 bini bulan koruyucu ailelere uzandı. İncelemeler sonunda FETÖ yapılanmasıyla herhangi bir aidiyeti, bağı, yakınlığı olduğu ya da hakkında adli işlem başlatıldığı tespit edilen koruyucu ailelerde bulunan çocuklar geri alınacak.

ÇOCUK EVLERİNE DE İNCELEME

Öte yandan devlet koruması altında bulunan ve yurtlarda kalan çocukların ev ortamında büyümesini sağlamaya yönelik, geçen yıllarda hayata geçirilen ‘Çocuk Evleri’ sistemi de FETÖ ile mücadele çalışmaları çerçevesinde mercek altına alındı. Bu çerçevede, yapılan ilk tespitlerde önceki yıllarda Çocuk Evleri hizmeti için kiralanan, FETÖ'cü olduğu belirlenen kişilere ait evler, farklı adreslere taşındı. 4 sivil toplum kuruluşu ve bir gönüllüyle olan tüm işbirliği protokolleri sona erdirildi.

KREŞ VE YUVALAR DA MERCEK ALTINDA

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, Samsun’da şu ana kadar 122 aileye yuvalarda kalan 135 çocuğun koruyucu ailelere verildiğini belirtti. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yapılan çalışmalarda kurumdaki personellere yönelik FETÖ araştırmalarının yanı sıra, yuvalarda ve kreşlerde çalışan tüm personele yönelik de araştırma yapıldığını ifade eden Balcı, bu örgütle bağlantısı olduğu tespit edilen kişilerin kurumdan uzaklaştırıldığını ifade etti.

ŞİMDİYE KADAR BİR ÇOCUK GERİ ALINDI

Aynı incelemelerin çocuk evleri ve koruyucu ailelere yönelik olarak da yapıldığını ifade eden Tekin Balcı, şimdiye kadar 1 koruyucu ailenin bu örgütle bağı tespit edildiğini, bu ailedeki çocuğun da geri alındığını kaydetti. Samsun’da yuvalarda kalan 87 çocuğun koruyucu ailelerini beklediğini söyleyen Tekin Balcı, “Süleyman Yalçatoral Çocuk Evleri Sitesi, 19 Mayıs Sevgi Evleri ve Çocuk Evlerinde kalan 87 çocuğumuz koruyucu ailesini bekliyor. Aileler genelde 0-9 yaş arası kız çocuğu talep ediyor. Ama bizim kuruluşlarımızda 0-3 yaş arası 13, 4-5 yaş arası 4, 6-14 yaş arası 52 ve 15-18 yaş arası da 18 çocuğumuz olmak üzere toplamda 87 çocuğumuz aile beklemektedir. Bunların 38’i kız, 49’u erkektir. Bize de 32 ailemiz yuvalarımızdan çocuk sahibi olmak için başvuruda bulundu. Başvuruda bulunan ailelere yönelik de incelemelerimiz sürüyor” dedi.

KİMLER KORUYUCU AİLE OLUYOR?

Bir çocuğun koruyucu ailesi olmak, çocuğun olduğu kadar ailenin de hayatını değiştireceğini ifade eden Balcı, “Ailelerin vereceği bu önemli karar bir çocuğun daha geleceğe umutla bakmasını sağlayacaktır. Koruyucu aileleri diğerlerinden farklı kılacak olan şey, bir çocuğa yardım etmek konusundaki duyarlılığı ve onun geleceğini şekillendirmek adına vereceği katkıdır. Çeşitli nedenlerle kendi ailesinden ayrılmak zorunda kalan, öz ailesi bulunan ancak ailesince bir süre için bakılamayan, kurum bakımında ve zaman içerisinde uygun bakım modeli belirlenecek olan, öz ailesinin yanına döndürülebilecek çocuklar koruyucu aile hizmetinden yararlandırılabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar, Türkiye’de sürekli ikamet edenler, 25-65 yaş aralığında olanlar, en az ilkokul mezunu, düzenli gelire sahip, evli veya bekar, çocuklu veya çocuksuz kişiler koruyucu aile olabilirler” diye konuştu.

KORUYUCU AİLE ÜCRETİ ÖDENİYOR

Koruyucu Ailenin sorumlulukları ve sağlanan imkanlar hakkında da bilgi veren Balcı, “Çocuğun temel ihtiyacını karşılamak. Çocuğun fiziksel ve psiko-sosyal gelişiminin sağlıklı olabilmesi için gerekli şartları sağlamak, çocuğun yeteneklerinin ve becerisinin el verdiği ölçüde öncelikle eğitim ve öğretiminin yanında bir meslek edindirilmesi için gerekli çabayı göstermek, varsa çocuğun öz ailesi ve akrabaları ile uygun görülen şekil ve zamanda onlarla görüşmesini sağlamak. Çocuğa hizmet sunan kişilerle işbirliği içerisinde çalışmak ve süreç içerisinde gelişen, hizmetin gerekli kıldığı yükümlülükleri yerine getirmektir. Koruyucu aileye sağlanan olanaklar ise, koruyucu ailesi olduğunuz çocukların sağlık, giyim, eğitim-öğretim, meslek edindirme kurs bedelleri ve servis ücretleri devlet tarafından karşılanmakta olup, çocuğa yaş ve öğrenim düzeyine göre harçlık ödenmektedir. Bu ödemeler aylık olarak yapılmaktadır. Ayrıca koruyucu ailenin talepte bulunması durumunda, aylık olarak Koruyucu Aile ücreti ödenmektedir. Koruyucu aile hizmeti devam ederken, gerek duyulduğunda çocuğun sağlık harcamaları Genel Sağlık Sigortası kapsamında kurum tarafından ödenmektedir” diye konuştu.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER