‘Kent turizmi için birlik olmalıyız’

Samsun Turizmciler Derneği Başkanı Dilek Genç, kentin tanıtımı açısından hep birlikte hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

‘Kent turizmi için  birlik olmalıyız’

Samsun’un tanıtılma noktasında yetersiz kalındığını kaydeden Samsun Turizmciler Derneği Başkanı Dilek Genç, tüm Samsunluların birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi. Başkan Genç, “Herkesin aklında Samsun ile ilgili güzel bir şeyler bırakmalıyız” dedi

HAVALAR KIŞ TURİZMİ YAŞATMIYOR

Dilek Genç, “Son dönemdeki hava sıcaklıkları mevsim normallerinde olmadığı için, Samsun’da kış turizmi pek yaşanmıyor. Ancak çevre illerden insanlar Samsun sahiline gelmeyi tercih ederek, burada gezi yapıyorlar. Hava güzel olduğu için sahil tercih ediliyor” diye konuştu.

‘AKDAĞ KAYAK MERKEZİ YETMEZ’

Başkan Dilek Genç, şöyle devam etti: “İl olarak, Ladik ilçemizde Akdağ Kayak Merkezi’miz var. Burası, çevre illerden ve kentimizden yani iç turizm anlamında bir hareket noktasıdır. Samsun için bu bir artıdır ancak yeterli değildir. Pek çok farklı noktalar kazandırmalıyız. Birbirinden farklı oluşumlara girmemiz gerekiyor. Atıyorum; kabak festivali yapılmalı. Samsun’u hafızlara kazımak için birçok farklı girişimlerde bulunmalıyız.”

‘İNSANLAR TÜKÜRE TÜKÜRE YÜRÜYOR’

2017 yılının Haziran ayında, Atakum sahilinde yaşanan iç çamaşırlı denize girme olayını hatırlatan Başkan Dilek Genç, “Sahilimiz güzelleştirildi çok da güzel oldu ancak sadece güzellikle olmuyor, insanlar kültüre bakıyorlar. Turizmi hareketlendirmek, komplike bir durumdur. Sokaklarımızı süpüren insanlar var halen, sahilde insanlar çekirdek yiyor ve tüküre tüküre atıyor. Bizi bir tek Akdağ ve sahilimiz kurtarmaz. Bir, iki veya 3 kişiyle de bu işin olması mümkün değildir. Herkesin elini taşın altına koyması gerekmektedir. Akdağ da işin ucundan tutacak Asarcık da tutacak, TÜYAP da tutacak Sheraton da tutacak. Turizmimizi hareketlendirmemizin Samsun’un adını duyurmak sadece Valilik ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı’mızın girişimleriyle olmuyor. Herkesin aklında Samsun ile ilgili güzel bir şeyler bırakmalıyız” şeklinde konuştu.

‘LIKESAMSUN’U KAÇ KİŞİ PAYLAŞTI?’

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından; Samsun’a turist çekmek için hazırlanan ve Samsun Valisi Osman Kaymak’ın öncülüğünde tanıtımı yapılan LikeSamsun’ sosyal medya hesabını son derece olumlu bulduğunu ancak bu projeye sahip çıkılmadığını kaydeden Dilek Genç, “LikeSamsun’u takip ediyorum. Soruyorum; kaç kişi sosyal medya hesabında bu projeyi paylaştı. Samsun’u nasıl tanıtacağız? Kırgınlıkları bir kenara bırakıp, hepimiz bir şeyler yapmalıyız, kesinlikle birlikte hareket etmeliyiz. Trabzon, bu durumu iyi değerlendirdi. Trabzon birlik olarak öne geçti. Samsun’dan daha mı güzel? Kesinlikle değil. Ancak buradaki otel olmamasını ve Arapların gelişini iyi değerlendirdiler. Bizim de hep beraber hareket etmemiz ve Samsun’u tanıtmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2018, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER