'Kent estetiğini bozan her türlü yapıyla mücadele edeceğiz'

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kent estetiği ve görsel kirlilikle mücadele çalışmaları hakkında bilgi verdi. 2017 Deaflympics Olimpiyatları öncesinde şehrin her noktasındaki görsel kirliliklerin önüne geçilecek.

'Kent estetiğini bozan her türlü yapıyla mücadele edeceğiz'

Samsun'da görsel kirlilikle mücadele edilmesi ve kent estetiğini çalışmaları hakkında açıklamalardan bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Sevgi Cafe'de basın mensuplarıyla bir araya geldi.

2017 Deaflympics Olimpiyatları öncesinde şehrin her noktasında yer alan olumsuzlukların giderilmesi için yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, basın mensuplarına birlikte kentin bir çok noktasındaki görsel kirlilikleri ve yürütülen çalışmaları yerinde gösterdi.

Gezi sırasında açıklamalar yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “ Olimpiyatlar başlayacak. Binlerce yabancı turist gelecek. Bu süreçte kent estetiğimizi düzeltmeliyiz. 19 Mayıs ve Dikbıyık arasında özellikle görsel kirlilikler bitmeli. Şehrin giriş ve çıkışları ayrıca bir imajdır. Gelecekte tüm şehirlerin ortak sorunu kent estetiği olacak. Samsun gelişen ve büyüyen bir şehir. Şehrimizin bir çok noktasında kent estetiğini bozacak yapı ve yapılaşmalar mevcut. Bu sorunla topyekun mücadele etmemiz gerekli. Büyükşehir Belediyesi olarak bir hamle başlattık ama bununla hepimiz mücadele etmeliyiz. Şehrimize yakışmayan hiçbir yapılaşmanın artık barındırılmaması gerekli. Herkes kendi bölgesinin bakım ve onarımını yapmalı, temiz tutmalı.” dedi.

'GÖRSEL KİRLİLİĞİ BENİMSEDİK'

Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti; “Artık ne yazık ki, bu görsel kirliliği benimsedik. Hayatımızın bir parçası olduğunu zannediyoruz. Tabi ki öyle değil. Binaların dışı hepimizi ilgilendiriyor. Sıvasız, boyasız, kötü görünümlü binalar şehrin tamamının görsel görüntüsünü bozuyor. Binaların içi sizin olabilir ama dışı hepimizin. Hiç kimsenin şehrin görüntüsünü bozmaya hakkı yok. Şehirlerin dili var. Yaşayan bir organ gibi. Bunların hepsini deşifre edelim. Herkes görsün, bununla mücadele etsin. Hiç olmazsa toplumsal bir algı oluşturalım. Bu şehri yaşanamaz bir şehir haline getirenlerle mücadele edelim. Kaçak yapılaşmaya da kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Hiç kimseye taviz vermeyeceğiz.”

'MÜCADELE EDECEĞİZ'

Yılmaz, kaçak yapılara ve ruhsatsız binalara müsaade edilmeyeceğini dile getirerek, “Tabelalar, kaçak yapılar, ruhsatsız binalarla mücadele edilecek. Kimseye izin verilmeyecek. Anında savcılığa suç duyurusunda bulunulacak. Zamanında yapılan hatalar var. Özellikle ilçelerdeki belli noktalarda binalar yapılmış ama daha sonra göz yumulmuş, sessiz kalınmış. Savcılıklarda biriken dava ve dosyalar var. En çirkin nasıl oluruz diye birbirimizle yarışıyoruz. Halbu ki, en güzel nasıl oluruz diye yarış yapmamız gerekli.” diye konuştu.

'KIZILIRMAK DELTASI DOĞAL GÖRÜNTÜSÜNE DÖNECEK'

Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin doğal görüntüsüne döneceğine dikkat çekerek; “ Kızılırmak Deltası'nda 300'e yakın işgal konumunda villalar vardı. 3 ay önce bu villaların yıkımına başlandı. Hepsi pansiyon tipi çok odası olan binalardı. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ni doğal yaşamına ve görüntüsüne kavuşturmak için net bir şekilde mücadele veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz.” şeklinde  konuştu.

BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE ÇİRKİN EVLER YAPMAK YOK

Yılmaz, “Biz şehrimiz için önemli yatırımlar yapıyoruz. Çevreye en çok önem veren belediyeler arasında ödül alıyoruz ama görsel kirlilik ve çarpık yapılaşma konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Siz ne yaparsanız yapın, denizlerimize mavi bayrak alın, önemli yatırımlar gerçekleştirin ama karşınıza çarpık yapılaşma duvar gibi çıkıyor. Bütün yaptığımız güzellikleri geri plana itiyor. Bizim kültürümüzde böyle çirkin evler yapmak yok. Tarih boyunca estetik ve güzel oldu.”dedi.

Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt katıldı.

gercekbizde.com

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2017, 19:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER