Kent estetiği için seferberlik başlıyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın olimpiyatlar öncesinde şehirdeki çirkin yapıların düzenlenmesi konusunda yaptığı çağrıya Sivil Toplum Örgütleri’nden cevap geldi. SKT’lar kent estetiği için seferberlik ilan edilmesini talep ettiler

Kent estetiği için  seferberlik başlıyor

Dünyanın 3. büyük spor organizasyonu olan 2017 İşitme Engelliler Olimpiyat Deflmypics Oyunları, 18 Temmuz’da Samsun’da başlayacak. Olimpiyatlar için Samsun’a dünyanın dört bir yanından turistin Samsun’a geleceği kaydedilirken, dünyanın gözünün de yine Samsun’da olacağı belirtildi. Samsun’un tanıtımı için 2017 İşitme Engelliler Olimpiyat Deflmypics Oyunları’nın büyük bir fırsat olduğu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz şehirdeki görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması için çalışma başlattı. Geçtiğimiz günlerde gazetecilerle bir araya gelerek olimpiyatların önemine değinen ve bu sınavdan başarıyla çıkmak için şehrin bir bütün halinde çalışması gerektiğini kaydeden Başkan Yılmaz, görüntü kirliliğinin kısa süre içerisinde ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti. Başkan Yılmaz’ın çağrısına Samsun’dan ise olumlu cevap geldi.

SAĞLAM: SAMSUN KİMLİK KAZANMALI

Şehir Plancıları Odası Samsun Şube Başkanı Serdar Sağlam, “Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı çirkin yapıların düzenlenmesi konusundaki çalışmanın doğru olduğuna inanıyorum. Hatta yapılacak olan çalışma daha geniş kapsamlı olması gerekiyor. Diğer alanlarda da sıvasız ve boyasız yapıların düzenlenmesi, renk düzeninin sağlanması gerekmektedir. Kentin kimlik kazanması için çekidüzen verilmesi şart. Bu çalışma Samsun’u ekonomik olarak kalkındıracağı gibi insanların daha mutlu olmasına da katkı sağlayacaktır. Çirkin yapıların arasında insanlar daha mutsuz olurlar. Fakat güzel görünümlü binaların etrafında yaşayan insanlar daha mutlu olurlar. Samsun merkezini ele aldığımızda Atakum ilçesi planlı gelişen bir ilçe konumunda ve kent estetiğine karşı olabilecek yapıları çok bariz bir şekilde görmek mümkün değildir. Tekkeköy ilçesi ise kırsala daha yakın ve deniz tarafında ise sanayileşmenin olduğu bir bölge. Canik ilçesi bir nebze olsun kentsel dönüşüm projeleri ile kendini düzeltmeye çalışsa da eksiklikleri halen devam ediyor. İlkadım ilçesi ise en şanssız ilçe denebilir. Çünkü İlkadım ilçesi ruhsatsız ve kaçak yapılar bakımından sayı oranı daha fazla. Bu bağlamda Atakum haricinde diğer ilçelere dikkat etmek gerekmekte. İstiklal Caddesi’nde yapılan çalışma Samsun’da bir ilk olduğu gibi Türkiye genelinde de birçok şehir tarafından örnek alındı. İstiklal Caddesi’nin yanı sıra Cumhuriyet Caddesi’nde de bir çalışma yapılacak. Binaların renklendirilmesi de çok önemlidir. Özellikle daha güzel bir görüntüyü ortaya koyacak, şehri daha ön plana çıkartabilecek renklerin seçilmesi uygun olacaktır. Samsun’un güzelleşmesi anlamında yapılacak projeler her zaman Samsun’u kalkındıracak ve daha gözde il konumuna getirecektir” diye kaydetti.

GÜLER: GÜN BERABERLİK GÜNÜDÜR

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Eyüp Güler ise, Samsun’un güzelleşmesinin esnaf açısından da olumlu bir çalışma olacağını savundu. Samsun’da görüntü kirliliği adına çok sayıda yapılar olduğunu kaydeden Başkan Güler, “21. yüzyılda maalesef Samsun’a yakışmayan çok görüntü var. Bu görüntülerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. 18 Temmuz’da başlayacak olan olimpiyatlar öncesi görüntü kirliliği için Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı çalışma da buna bir vesiledir. Tüm Samsun’un bu çalışmaya destek olması ve elini taşın altına koyması gerekmektedir” dedi. Geçmişi sorgulamak yerine Samsun’un geleceğine bakmak gerektiğini dile getiren Başkan Güler, “Gün birlik ve beraberlik günüdür. Bundan sonra önümüze bakmalı ve Samsun için daha iyi ne yapabilirizi tartışmalıyız. Samsun’un hem estetik hem de ekonomik açıdan daha iyi yerlere gelmesi için kurum ve kuruluşların yanı sıra tüm sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesi gerekmektedir. Samsun bizim evimiz ve bu evi güzelleştirmek de çirkinleştirmek de bizim elimizde. Evimizi daha güzel yapmak ve daha güzel bir evde yaşamak için çalışmalıyız” diye konuştu.

MUHTARLARDAN TAM DESTEK

Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk da, “İlkadım’ın üst kısımlarına baktığınızda maalesef çok hoş bir görüntü karşımıza çıkmıyor. Çok sayıda evin boyasız, eski ve döküntü olduğunu görmek mümkün. Kentsel dönüşüm kapsamında bazı bölgelerde güzel binalar yapılsa da maalesef bazı bölgelerde binalarımızın durumu hiç iç açıcı değil. Bu konuyla ilgili Vali İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile toplantılar yaptık. Kent estetiğine katkı sağlayacak her türlü çalışmaya muhtarlar olarak destek veriyoruz” dedi. İlkadım ilçesinden başlayarak çok sayıda mahallelerde muhtarların kendi bölgelerinde binaların durumu ile ilgili rapor hazırladığını da kaydeden Başkan Öztürk, “Muhtarlarımızın büyük kısmı mahallelerini gezerek binaların durumu ile ilgili raporlar hazırlıyor. Bu raporları kısa süre sonra Büyükşehir Belediye Başkanımıza da sunacağız. Binaların boyanması için yapılacak olan çalışmada Büyükşehir Belediyemizin vatandaşlarımıza destek olması konusunda taleplerimiz olacak. Çok sayıda vatandaşımız binaların dış cephelerini boyama konusunda maddi anlamda sıkıntılar yaşadıklarını belirtiyorlar. Hem bina renkleri konusunda hem de boyaların temini konusunda geniş kapsamlı bir toplantı yapmayı planlıyoruz. Samsun’un güzelleşmesi adına başlatılan bu seferberliğe muhtarlar olarak tam destek veriyoruz” diye konuştu.

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER