'Kedi Kasabası'na Evcil Kedilerini de Getirmek İstiyorlar

Samsuun Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içindeki 'Kedi Kasabası'nda 67 sokak kedisine bakılıyor. Veteriner Nurhan İşler, "Merkezimiz sokaktan toplanan hayvanlara hizmet veriyor. Burada hayvanlarımıza çok iyi bakıyoruz. Ziyarete gelenler kendi evcil hayvanlarını bize bırakmak istiyor" dedi.

'Kedi Kasabası'na Evcil Kedilerini de Getirmek İstiyorlar

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 2013 yılında İlkadım İlçesi Gürgendağı mevkisinde 156 dönüm arazi üzerine Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi yapıldı. Sokak hayvanları için yapılan merkez içerisine 20 dönümlük alana ayrıca 'Kedi Kasabası' yapıldı. Alan içerisine kedilerin tekli ya da çoklu halde tutuldukları ahşap barınaklar yerleştirildi. Kediler için ahşap köprü, salıncak gibi oyun alanları da yapıldı. Sokak kedileri tesise getirilerek önce kısırlaştırılıp ardından alışma dönemini geçirecekleri bölüme yerleştiriliyor. Daha sonra ise 'Kedi Kasabası'na dahil ediliyor.

 

Kedi Kasabası'nda 67 kedinin bulunduğunu söyleyen Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Nurhan İşler, şunları anlattı:

 

"Şu anda bütün işlemleri tamamlanmış, sahiplenmeyi bekleyen 67 kedimiz var. Bizim amacımız sokaklardan toplanan hayvanlara hizmet vermek amaçlıydı. Bu çalışmamızı bu şekilde tamamladık. Ancak buradaki hayvanlarımızı sahiplendirme aşamasında bize ziyaretçiler geldiğinde evdeki sahipli hayvanlarını da buraya bırakma eğiliminde olduklarını gördük. Çünkü onlar buranın evden daha güvenli olduğunu, onların daha doğal bir ortamda yaşadıklarını hissettiklerinden zaman zaman hayvanlarını bize bırakmak istiyorlar. Buraya bırakabilmelerinin de şartlarını oluşturduk. Bize bırakılmak istenen evcil kedilerde birinci olarak evcil hayvan kayıt defterine kayıtlı olması gerekiyor. Kayıtlı kişinin Samsun’da ikamet etmesi gerekiyor. Bu şartları yerine getirdiği durumda alabiliyoruz. Onun dışında başka il ve ilçelerden kedi kabul etmiyoruz. Türkiye’de böyle bir tesis yok. İleride yapılmaya başlanacaktır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER