Kazalara uyarı sistemli önlem

Trafik kazalarını önlemek için ‘Akıllı sürücü uyarı sistemi’ gündeme gelirken bu sistem ile birlikte kazaların yüzde 70 oranında önlenebileceği düşünülüyor

Kazalara uyarı sistemli önlem

Geçen haftalarda Ankara'da düzenlenen 'Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı'nda trafik kazalarını yüzde 70 oranında önleyen 'Akıllı sürücü uyarı sistemleri' masaya yatırıldı. İçişleri Bakanlığı'nın gündemine aldığı sistem, çalıştayın sonuç bildirgesinde de yer alacak. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, sistemin Avrupa ve Amerika'da kullanıldığını, kazaları ciddi oranda önlediğini söyledi. Sistemin sinyal vermeden şerit değiştirme, uyuklama, aşırı hız, öndeki araca fazla yaklaşma gibi durumlarda sürücüyü uyardığını aktaran Yıldırım, "Bu sistemin Türkiye'de, ilk etapta ticari araçlarda özellikle de toplu taşıma araçlarında kullanılmasını önerdik. Bakanlık konuya sıcak yaklaştı. Eğer sistemin kullanımı kanunen zorunlu hale gelirse 3.5 milyon ticari araç bu sistemi takacak" dedi. Sistemin bir araca maliyetinin 3 bin TL olduğu belirtilirken, bunun finansmanı için sigorta şirketleri ile görüşmelerin başlandığı kaydedildi. 

‘KURAL İHLALLERİ ÇOK YAPILIYOR’
Türkiye Trafik Kazaları Önleme Derneği Başkanı Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, “Son zamanlarda özellikle şehirlerarası otobüslerin kazalarını izlemekteyiz. Günlük araç kullanım saatini aşan, hatta çoğu yola tek şoförle giden otobüsler yolları kan gölüne çeviriyor. Bunun önüne geçmek için yapılan bazı uygulamalarda çoğu zaman ihlal edildiğini görmekteyiz. Uzun yol kat eden araç sürücüleri maalesef gideceği noktaya kısa sürede varmak için gaz basarken, vücudun belirli bir süreden sonra reflekslerinin yavaşladığı ve direksiyon hakimiyetinin yavaş yavaş kaybedildiği düşünülmemekte. Araç sürücüleri iki ya da en geç üç saatte bir mola vererek, elini yüzünü yıkamalı, vücudunu dinlendirmeli. Eğer sürücünün uykusu geldiyse ya uyumalı ya da yedek şoföre aracı teslim etmelidirler” dedi.

 
‘UYARI SİSTEMİ OLMAYAN TRAFİĞE ÇIKARTILMAMALI’
Sistemin Türkiye’ye daha önce gelmesi gerektiğini belirten Başkan Kavuran, “Özellikle şehirlerarası otobüslerinin bazılarında kural ihlali çok yapılmaktadır. Bazı şoförler adeta varış noktasına varmak için trafik canavarına dönüşürken kendi canını hiçe saydığı gibi otobüsteki yolcuların canını da büyük tehlikeye atmaktadır. Son günlerde trafik kazaları haberlerinin genelinde şehirlerarası otobüslerin kazalarını izlemekteyiz. Bu kazaların önlenmesi adına uyarı sisteminin gelmesi çok doğru bir karar olacaktır. Bu uyarı sisteminin her araca zorunlu hale gelmesi ve uyarı sistemi olmayan araçların da trafiğe çıkartılmaması gerekmektedir. Artık insanların bazit hatalarla ölümlü kazalar sonucu hayatlarını kaybetmeye dur demeliyiz” diye belirtti.
Sezer SEZER
 

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2017, 08:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER