Kasabalaşmış Köylerle Tersine Göç

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, köylerin kasabalaşması gerektiğini belirterek, “Şuan çok hissedilmese de insanlar 7-8 sene sonra ters göçlerle köylerde yaşamaya başlayacak. İnsanlar işlerine köylerden gidip gelecek. Bu bir sosyolojik değişim, dönüşümdür.” dedi

Kasabalaşmış Köylerle Tersine Göç

İlçe Kültür Merkezinde yapılan toplantıya, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Zafer Özata, AK Parti İlçe Başkanı Halil İbrahim Doğan, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Yurt ve Sefer Arlı, SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, daire başkanları ile il ve ilçe belediye meclis üyeleri katıldı.


''KASABALAŞAN KÖYLER OLUŞTURUP SAYILARINI ARTTIRMALIYIZ''

Köylerin kasabalaşması gerektiğinin altını bir kez daha çizen Başkan Yılmaz şöyle devam etti; “Köyün içini asfaltlayınca, camisini boyayıp şadırvanını onarınca, çocuk oyun parkı, çeşmesi, okulu, sağlık imkanları, sohbet mekanları olunca köy kasabalaşıyor. Kasabalaşan köyler oluşturup sayılarını artırmalıyız. Şuan çok hissedilmese de insanlar 7-8 sene sonra ters göçlerle köylerde yaşamaya başlayacak.  İnsanlar işlerine köylerden gidip gelecek. Bu bir sosyolojik değişim, dönüşümdür. Bu dönüşümün en önemli bacaklarından birisi sağlık, diğeri de eğitim. İnsanlar acil sağlık problemi olan bir hastayı en kısa sürede sağlık merkezine ulaştırabiliyorsa bu o insanın köyde yaşamayı tercih etmesi için önemli bir faktördür. Çocuğunun eğitimi de önemli bir faktördür. Eğer siz köydeki eğitimin kalitesini düşük ilçedeki, şehirdeki eğitimin kalitesini yüksek tutarsanız hiç kimse daha sonra çeşitli sınavlara girecek olan çocuğunu daha alt seviyede bir eğitimden geçirmek istemez. Yani köyde yaşamayı tercih etmesi için şehirdeki eğitim düzeyinin de köydeki eğitim düzeyi ile aynı olması gerekiyor. İşte zamanla bu aradaki farklar kapanacak ve kapandıkça da kır, köy, ilçe farkı ortadan kalkacak. Bizim verdiğimiz mücadele işte bunun alt yapısını oluşturmaya yönelik bir şey. Bir başka konuda spor altyapısına yönelik olan çalışmalar. Biz köylerimizde futbol, basketbol, voleybol sahaları, gençlerin enerjilerini boşaltabilecekleri, spor yapabilecekleri, akşamları kahvelerde ya da olmaması gereken ortamlardan çekip çıkartacak olan bu tür şeyleri mutlaka köylerimizin yanına eklememiz gerekiyor. Spor bakanımız da bu konuda projelerin kendisine getirilmesi durumunda destek vereceklerini söylediler.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER