Karanlık eğitim!

Kurupelit Kız Meslek Lisesi’nde eğitim hava aydınlanmadan başlıyor. Sabah 06:30’da okula giden kız öğrenciler, iki saat okulun açılmasını bekliyor

Karanlık eğitim!

Samsun’un Atakum ilçesinde Recep Tanrıverdi Kız Meslek Lisesi öğrencilerinin Pelitköy’de Kurupelit Kız Meslek Lisesi’ne nakledilmesi beraberinde servis ve güvenlik sıkıntısını da ortaya çıkarttı. İlkadım ve Canik ilçelerinden okula servisle giden öğrenciler, sabah erken saatte yola çıkarken, hava aydınlanmadan okul bahçesinde okulun açılmasını bekledikleri belirtildi.

 

İKİ SAAT ZİL SESİ BEKLİYORLAR

Şehir merkezinden iki servis araçla okula giden yaklaşık 40 kız öğrenci sabah saat 05:45’te servise binerken, saat 06:30’da okulda oluyorlar. Sabah erken saatte ve gün aydınlanmadan okulda olan öğrenciler, saat 08:30’a kadar okulun bahçesinde bekliyorlar. Karanlık havada ve soğukta okulun bahçesinde okul binasının açılmasını bekleyen öğrenciler, servisin başka okulun öğrencilerini de taşıdığı için erkenden kendilerinin bırakıldığını ve daha sonra başka servisin yapıldığını belirttiler.


GÜVENLİK KAMERALARI ÇALIŞMIYOR İDDİASI

Okulda güvenlik zafiyetinin de olduğunu ifade eden öğrenciler, “Okul içerisinde güvenlik kamerası var fakat çoğu çalışmıyor. Okul yönetiminin de bundan haberdar olmadığı geçtiğimiz günlerde yaşanan hırsızlık olayı ile ortaya çıktı. Sınıf içerisinde cep telefonlarını koyabileceğimiz dolaplar mevcut. Bu dolapların kilitleri ise yok. Herkes istediği gibi açıyor. Geçtiğimiz hafta bir öğrenci arkadaşımızın cep telefonu çalındı. Bununla ilgili okul yönetimi duyarsız davrandığı gibi, okula gelen polisler güvenlik kameralarının kaydını isterken, okul yönetimi kameraların çalışmadığını söylediler. Okul içerisinde çok sayıda kamera var fakat birçoğu da çalışmıyormuş” dediler.


VELİLER DE İSYANDA


Kız öğrencilerinin sabah karanlık havada okula göndermekte tedirginlik yaşayan veliler ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün duyarlı olmasını istediler. Öğrenci velileri, “Çocuklarımızı sabah hava aydınlanmadan servise bindirirken, yine havanın aydınlanmadığı bir saatte okulda oluyorlar. Yaklaşık 40’a yakın kız çocuklarının erken saatte okul bahçesinde soğuk havada beklemesi hangi vicdana sığar. Çocuklarımızı okutacağız derken hayatlarına mal olabilecek bir olay yaşanacak korkusuyla yaşıyoruz. Şehir merkezinden giden öğrenciler için sadece o okula ait bir servis ayarlanmasını talep ediyoruz” dediler.

 

İL MİLLİ EĞİTİMDEN AÇIKLAMA

Konu ile ilgili bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise okul servis taşımacılığının özel olduğunu ve bunu velilerin servis değişikliğine giderek kendilerinin halletmesi gerektiğini belirtirken okuldaki çalışmayan güvenlik kameraları ile ilgili de okul yönetimi ile görüşeceklerini beyan ettiler.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER