Karadeniz’de o ürünün kilosu 4.500 lira

Dünyada ''imparator çayı'' Türkiye'deki adı ise ''Beyaz iksir''. 4 yıl önce başlatılan Beyaz Çay üretiminde bu yıl talepler karşılanamadı. Kilosu 4 bin 500 liradan satılan ürün bu yıl 500 kilogram dolaylarında üretildi.

Karadeniz’de o ürünün kilosu 4.500 lira

Bundan 4 yıl önce ‘’beyaz çay’’üretimi kararı alındı. Rize,Artvin,Trabzon ve Giresun illerinde tarımına başlandı. 
Çayın üst kısmında bulunan filizler üreticiler tarafından dikkatle toplandı. Üreticiden alınan tomurcuk kilo fiyatını bu yıl yüzde 25 artışla 500 lira olarak açıklayan Çaykur, üretimi artırmak için çağrı yaptı.  Üreticilerde tomurcuk filizlerinin hasadını gerçekleştirdi. 


Kilosu 4 bin 500 lira


5oo kilogram beyaz çay üretimi gerçekleştirilirken bunların hepsi satıldı.kilosu ise 4 bin 500 liradan üstelik. 


Talepler karşılanamadı


Ürünlerin tamamı satılmış olsa da taleplerin hepsi karşılanamadı. Nedeni ise üreticilerin şifalı beyaz çayı kendilerine sakladığı bu nedenle de üretimin düşük seviyede kaldı.


Beyaz çayda üretimi artırmalıyız


Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, Beyaz çayın içinde birçok üründe rastlanmayan vitaminler var. Beyaz çay demlenip içilirken vücuda alınan enzimler bütününü içeriyor. Bu nedenle beyaz çaya ilgi ve talep çok. Bu yıl çok fazla talebi karşılayacağımızı düşünmüyorum. Eldeki beyaz çay ürününün çoğu satılmış durumda. Çay sezonunda istenilen ve talep edilen miktarda beyaz çay üretimi gerçekleştiremedik. Beyaz çayda üretimi artırmalıyız. Ona göre de tanıtım ve alt yapısını hazırlamalıyız. İyi bir tanıtım iyi bir pazarlama dönüşünde müstahsile iyi anlatılması sonucunda üretimin de daha artırılarak ton seviyelerine çıkabileceğini düşünüyorum” dedi.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER