Karadeniz'deki uzay gözlem evi ne olacak?

Ordu'nun Ulubey ilçesinde 12 yıl önce kişiye özel olarak kurulan gözlem evi şimdilerde ilgisizlikten atıl duruma düştü. ‘Astro Cumali’ Cumaittin Turap, Valilik, milli eğitim ve üniversiteden böyle bir talep gelirse gözlemevini açacağım. Aksine sahip çıkan olmazsa açmayı düşünmüyorum" dedi.

Karadeniz'deki uzay gözlem evi ne olacak?

Uzay merakı olan Cumaittin Turap, isviçre'den Türkiye'ye döndüğünde Türkiye'nin ilk kişisel uzay gözlemevini kurdu. Ordu'nun Ulubey ilçesinde 1000 rakımlı Sayacabaşı bölgesinde model teleskopların bulunduğu bir tesis kurdu. 

İlk zamanlarda oldukça büüyk ilgi gören tesis sonrasında ise ilgisizlik nedeniyle atıl duruma düştü. Gözlemevini kurmak için büyük çaba ve emek harcadığını belirten Turap, "2,5 milyon liraya burayı kurduktan sonra ilgi gördü. Ancak daha sonra ilgi kesildi. Şu anda son 5 yıldır tozlu paslı bir ortamda duruyor. Ben okulların buraya yönlendirilmesini, öğrencilerin çalışma yapmasını istiyorum. Öğrenciler ve öğretmenler gelip uzay merakıyla ilgili tüm bilgileri buradan bakabilir. Valilik, milli eğitim ve üniversiteden böyle bir talep gelirse gözlemevini açacağım. Aksine sahip çıkan olmazsa açmayı düşünmüyorum" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER