Karadeniz'de ayılar evlere saldırdı

Kış uykusunda olması gereken ayılar Artvin merkeze bağlı Tütüncüler köyü mezrasında yer alan evler ayıların saldırısına uğradı.

Karadeniz'de ayılar evlere saldırdı

Artvin'de Tütüncüler köyünde farklı bir durum yaşandı. 

AÇ KALAN AYILAR EVLERE SALDIRDI

Tütüncüler köyü mezrasında bulunan evlerin tahta aralıklarından ayılar pençelerini sokarak parçalayıp evin içerisine girdiler. Ev içerisinde yiyecek adına her ne varsa yiyip etrafa da zarar verdiler. 

12 EV KULLANILAMAZ HALE GELDİ

Kış şartlarında aç kalan ayıların evlere saldırması sonucu 12 ev kullanılamaz hale geldi. Köy sakinleri ise yaşanılan durumu yetkili kişilere iletti. 

Köy halkından Eşref Özdemir, “Burası özellikle yazın daha yüksek yaylara çıkamayan kişilerin 3 ay kadar kaldıkları bir yer. Burada 12 tane yaylamız (ev) var, kimisi ahşap kimisi daha modern yapılmış. Son 3-4 yıldır, özellikle Gürcistan’dan ayıların getirilip bu bölgeye bırakıldığı söylentilerinden sonra bu yaylalara girme olayı var. İçerde yiyecek tarzı un, konserve gibi şeyler var o yüzden biraz fazla tahribat yapmış. Bu şekilde bizim yaylamızı perişan bir halde bırakmış. Devlet büyüklerimizden de bu hayvanların kışın beslenebilmeleri için doğaya yiyecek tarzı şeyler bırakmasını talep ediyoruz” dedi.

Köy sakini Nihat Özdemir ise “Tarlaları ektik domuz yedi, tarlaları bıraktık. Yaylalara çıkalım dedik, bir iki tane hayvan sakladık, bu sefer ayı geldi yaylalarımızı kırdı, yıktı, bozdu. İçindeki yatakları taşımıyorduk peşimizde, şimdi mecburi taşıyacağız. Bu sefer de tahtalarımızı deliyorlar. Bu ayıyı bize kardeş yapmasınlar, yeter artık” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER