Karacan'dan Erdoğan'a destek

İlaçta ücret alınmaması gerektiği yönünde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Samsun Eczacılar Odası Başkanı Karacan da destek verdi

Karacan'dan Erdoğan'a destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz gün İstanbul’da katıldığı bir açılışta ilaçtan ücret alınmaması gerektiğini belirtti. Erdoğan, “Kesinlikle kanser dahi, ilaçlar nereden gelirse gelsin, bunlardan kesinlikle ücret almamamız gerekir” dedi ve konuyu Başbakan Yıldırım ve Sağlık Bakanı Akdağ da aktardığını kaydetti.

 

KARACAN DA DESTEK VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fikrine katıldığını belirten Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan ise, “Sağlıkta 10 ayrı kalemde ücret alınıyor. Bunların hepsini sıfırlamak sosyal devletin öncelikli görevidir. Türkiye’de ruhsat alınamadığı için dışarıdan getirtilen ilaçlar da var. İlaçta para yok derken muayene ücreti de eczaneden tahsil ediliyor. Vatandaş eczaneye geldiği zaman 4 ayrı kalemde reçete katılım payı, ilaç katılım payı, muayene ücreti ve ilaç fiyat farkı parası adı altında ücretler alınıyor. Eğer ilaç ücretsiz olacak ise muayene ve reçete paralarının da ya kaldırılması ya da bunların tahsilatının eczanelerden kaldırılması gerekmektedir” diye belirtti.


‘KARA DELİĞİ KAPATMALIYIZ’


Başkan Karacan, “Sağlıkta toplanan gelirler giderleri karşılamıyor. Buna da kara delik diyoruz. Bu kara deliği de kapatmalıyız. Hali hazırda bütçede sıkıntı yaşandığı belirtilirken bu konu ile de ilgili ayrı bir bütçe nasıl yapılır bilemiyorum. Fakat yapılmasını ve sağlık hizmeti ile ilaçların ücretsiz olmasını destekliyoruz. Sosyal devlet olgusunun da önceliğinde bunlar vardır. Mühim olan sadece ilaçlara para ödenip ödenmemesi değil, sağlığa ek bedel ödenmesinin ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Yani sineklerle uğraşmayalım, bataklığı kurutalım” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER