Karaaslan:' Yeni Kapı ruhu siyasi çekişmelere feda edilemez'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan,TBMM’nin 26. Dönem 2. Yasama Yılı açılış töreni sonrası NTV Canlı yayınına katıldı ve önemli açıklamalarda bulundu

Karaaslan:' Yeni Kapı ruhu siyasi çekişmelere feda edilemez'
Karaaslan, Türkiye'nin AB ilişkilerinde üzerine düşeni yerine getirdiğine dikkat çekti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da altını çizdiği "Avrupa'nın samimiyetsiz yaklaşımlarına" vurgu yaptı.

Karaaslan, "Türkiye'nin AB kriterleri noktasında hedefleri devam edecektir. Cumhurbaşkanımızın dikkat çektiği 'Samimiyetsizlik' vurgusu çok önemli. Türkiye büyük hedefleri olan bir ülkedir. Üzerine düşeni yapmakta ama karşısında söz verenler sözlerini yerine getirmemektedir" ifadesini kullandı.
AB'nin terör yasasında değişiklik yapılması yönündeki talepleriyle ilgili konuşan Çiğdem Karaaslan, "Bunlar kriter olamaz. Bunun şart koyulmasını talihsizlik olarak görüyoruz. Türkiye AB sürecini samimiyetle yürütmektedir. 15 Temmuz'dan sonra bir çok ülke samimiyet testinde sınavda kaldı" şeklinde konuştu.

Karaaslan, Suriye konusu ve ABD'nin tutumuyla ilgili soru sorulması üzerine''"Türkiye olarak insan yaşamını ön planda tutuyoruz. İnsan yaşam hakkı her şeyin üzerindedir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, devlet görevlilerimiz diğer ülke temsilcileriyle yaptığı her görüşmede bunu dile getiriyor. ABD ile masa etrafında diplomatik olarak güçlü bir şekilde ilişkiler devam edecektir. Ama Suriye konusunda söylemlerimizde aynı şekilde sürecek"dedi.


Muhalefetin OHAL'in 3 ay daha uzatılmasına karşı çıkmasına değinen Karaaslan''"OHAL'de günlük yaşantıyı etkileyen hiç bir unsur yok. OHAL, FETÖ ve yandaşlarına yönelik bir uygulamadır. Bu mücadele kararlılıkla devam edecektir. OHAL bitmeli mi? Hayır ! devam etmeli. Tedirgin olması gereken FETÖ üyeleridir" açıklamasında bulundu.

Çiğdem Karaaslan, muhalefetin OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmündeki Kararnameleri Anayasa Mahkemesi'ne götürmesiyle ilgili konuya da değinerek'' "Anayasa açık. Savaş ve OHAL durumlarında düzenlemelere imkan sağlanıyor. Bu kararnameler ülkenin menfaati için gerekli. Farklı düşünceler olabilir ama ülkenin geçtiği zor durumu ve menfaatleri göz önüne alındığında uzlaşma zeminine götürülmesi gerekli." ifadesini kullandı. Yeni Anayasa hazırlığına da dikkat çeken Karaaslan, "Yeni dönemde yeni Anayasa tamamlanır. Mini paket, 7 maddede uzlaşı sağlandı. Bu genel başkanlara götürülecek. Türkiye'nin menfaatleri için tüm maddelerde uzlaşı sağlanmasını umuyoruz" dedi.

Ayrıca Yeni Kapı Ruhunun devamı konusunda görüşlerini belirten Karaaslan'' Yenikapı ile artık anlamsız tartışmalar geride bırakılmalı. Önemli adımlar atıldı, bu devam etmelidir. Anlamsız tüm tartışmaların geride kalacağı ve uzlaşma zemininde Türkiye'nin geleceğine odaklanacağımız bir dönem olmasını diliyorum. Yenikapı ruhu gündelik siyasi çekişmelere feda edilmemelidir" şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER