Karaaslan; Şehirleşmede tarihi doku korunmalı

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, şehirlerin de kimlikleri olduğunu belirterek, 'Dolayısıyla, biz bir şehrin merkezindeyken eğer oranın anıtsal yapıları, oranın hissettirdiğiyle nerede olduğumuzu tam anlayamıyorsak, bize herhangi bir yerdeyiz hissini uyandırıyorsa, o zaman o şehrin kimlikle ilgili bir problemi vardır. Bunun yaşanmaması için, şehrin dokusu göz önünde bulundurularak hareket edilmeli' dedi.

Karaaslan; Şehirleşmede tarihi doku korunmalı

Karaaslan, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, insanoğlunun yaşadığı fiziksel mekanların bütünü olan şehirlerin, bugünün ve geçmişin izlerini kendi bünyesinde barındırdığını ve geleceğe izler bıraktığını söyledi.

Her insanın kendine özgü kişiliği olduğu gibi şehirlerin de kimliklerinin farklı farklı olduğunu vurgulayan Karaaslan, kentleşmede bu ilkeden vazgeçilmeden hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Karaaslan, "Şehirlerin de kimlikleri vardır. Dolayısıyla, biz bir şehrin merkezindeyken eğer oranın anıtsal yapıları, oranın hissettirdiğiyle nerede olduğumuzu tam anlayamıyorsak, bize herhangi bir yerdeyiz hissini uyandırıyorsa, o zaman o şehrin kimlikle ilgili bir problemi vardır. Bunun yaşanmaması için, şehrin dokusu göz önünde bulundurularak hareket edilmeli." diye konuştu.

Karaaslan, şehir estetiğinin korunmasına yönelik çalışmalar yapıldığını anlatarak, bu konu üzerinde özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın hassas olduğunu, yerel yöneticiler ve ilgili bakanlıkların da bu kapsamda çalışmalar yürüttüğüne dikkati çekti.

Kimlikli yapılar üzerinde durulduğunu dile getiren Karaaslan, "Yeni yapılaşma artık çevresiyle uyumlu, enerji tasarruflu, doğaya saygılı, engelsiz, toplumun tüm kesimleri tarafından ulaşılabilir olmalı ve iklim değişikliğinde rol üstlenmeli. Bunlar da gerek yasal düzenlemelerle gerekse mevzuatta yapılacak düzenlemelerle, hepsinden önemlisi de toplumda farkındalık yaratılarak, bunun kriter haline gelmesi sağlanarak yeni şehirlerimizi 2023'e taşıyacağız." ifadesini kullandı.

"Kadimi korumak birinci görevimiz, en önceliğimizdir"

AK Parti'nin 2023 vizyonu çerçevesinde şehircilik kapsamında atacağı yeni adımlar olduğunu, yeni yol haritasının belirlendiğini aktaran Çiğdem Karaaslan, Anadolu coğrafyasının kültür, medeniyet, coğrafya başta olmak üzere birçok yönüyle çok zengin olduğuna işaret etti.

"Şehirleşmede, mutlaka bu kadim kültürün değerlerini koruyarak yaşatmak ve geleceğe ulaştırmak gerekiyor." diyen Karaaslan korumaktan kastedilen şeyin, şehrin kültürüyle kendi başına bırakılması anlamına gelmediğini dile getirerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Şehirlerimizi, yeni fonksiyonlar ekleyerek hayatımızın merkezi haline getirmeliyiz. Özellikle, tarihi şehir kimliği çok güçlü şehirlerde bu geçerli olmalı. Şehir kimliği çok güçlü olan şehirlerimizde, mutlaka bu kimliği güçlendirecek önemli projeleri hayata geçireceğiz. Çünkü şehirler sadece fiziksel mekanlardan ibaret değildir. Burada insanlar yaşar, hayatı burada geçer. Dolayısıyla, bu hayatın tüm evrelerine yönelik senaryoların da gerçekleştiği alandır şehirler. Bu nedenle, kadimi korumak birinci görevimiz, en önceliğimizdir."

Yeni yüzyılın getirdiği yenilikler, yeni yaşam tarzı ve beklentilerin olduğuna dikkati çeken Karaaslan, "Bunun için teknolojik olarak bu beklentilere cevap verebilen, aynı zamanda da geçmişten referans alarak geleceğe gidebilen şehirler imar etmeyi hayal ediyor ve bunun için çalışıyoruz." dedi.

AK Parti iktidara geldiğinde, Türkiye'nin şehircilik alanında çok temel sorunlar yaşadığını ifade eden Karaaslan, "AK Parti belediyeciliği hem bu temel sorunlara çözüm üretirken hem de aynı zamanda yeni beklentilere göre farklı olanaklar da sunmaya başladı. Bugün artık şehirlerde gecekondulardan bahsetmiyoruz, kanalizasyon sorunlarından söz etmiyoruz. Bugün şehir estetiğinden bahsediyoruz, yerel mimari unsurların kullanımından, yeşil alanların sayısının artması gerekliliğinden söz ediyoruz." diye konuştu.

"Tarihi doku korunarak, yeni bir Diyarbakır inşa edilecek"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan, sokak sağlıklaştırma projelerinin sürdüğünü, eski dokunun korunduğu yeni yapılandırma projelerinin de devam ettiğini anımsatarak, bunun en güzel örneğinin Diyarbakır-Sur içinde başlayan proje olduğunu söyledi.

Terörün verdiği zararın hızlı bir şekilde giderilmesi, vatandaşların mağduriyetinin ortadan kaldırılabilmesi için çalışıldığını dile getiren Karaaslan, sosyal devlet anlayışıyla bu yaraların hızla sarıldığını bildirdi. Çiğdem Karaaslan, şunları kaydetti:

"Bu süreçte, medeniyetin izlerini kendi katmanlarında barındıran dünya kültür mirası olan Sur ve Hevsel Bahçelerini içeren bu mekanda yapılacak yeni düzenleme, aslında AK Parti'nin şehircilik vizyonunu gösteren en önemli projelerden biri olacak. Tarihi doku korunarak, yeni bir Diyarbakır inşa edilecek. Diyarbakır'da çok nitelikli tarihi yapılar var. Burada terörün verdiği zararı telafi etmek için restorasyon çalışmaları başladı.

Bölgede ayrıca çok canlı bir ticaret var. Bu nedenle, burayı daha çekici hale getirmek için kültürel kimliğine uygun, yeni bir sokak sağlıklaştırma projesi var. Bunun yanı sıra Diyarbakır'a özgü malzeme seçimi yapılacak. Diyarbakır'ın o kadim kültürünün ve geçmişinin yansıdığı yeni cephe düzenlemelerle yeni mekanlar oluşturulacak. Kadim şehir merkezi olan Diyarbakır Sur içini, yepyeni bir yapılaşmayla donatmak gibi bir iddia içinde bulunamayız ve bulunmamalıyız da. Çünkü, geçmişten referans alınarak yapılmayan her şey, özellikle Diyarbakır Sur içinde karşılığı olmaz, doğru olmaz ve yanlış olur. Öte yandan Silopi'de de yapılan çalışmalar, orada yerel halkın talepleri alınarak başlatıldı."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER