Kar tatili yapmama üzerine çalışıyoruz

Samsun Valisi İbrahim Şahin, “İyi bir vali olmanın yolunu dün gece ıskaladık, belki bu akşam tadına varabiliriz. Bu anlamda belki sevimsiz gibi gözükebiliriz ama öğrencilerle ilgili mümkün mertebe kar tatili yapmama üzerine çalışıyoruz. Karla beraber okula gitmenin bir eğitimin parçası olduğuna inanıyorum” dedi.

Kar tatili yapmama üzerine çalışıyoruz
Samsun Valiliği tarafından “2016-2017 Kış Mevsiminde Alınacak Trafik Tedbirleri Toplantısı” düzenlendi. Valilik toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin’in yanı sıra İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Ünsal Ağaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, vali yardımcıları kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Toplantıda Vali İbrahim Şahin’ın açılış konuşmasının ardından sunumunu gerçekleştiren Komiser Zafer Yazıcıoğlu, 2016-2017 kış mevsiminde alınacak trafik tedbirleri hakkında bilgiler verdi. Yazıcıoğlu, “Merkez ilçelerimizde karla mücadelede kullanılmak üzere 400 ton likit tuz stoklarımızda mevcuttur. Ayrıca karla ve buzla mücadele için bin ton granüler tuz ihalesi gerçekleştirilmiş olup, ilçelerimize tuz ve agrega sevkiyatı tamamlanmıştır. 2015 yılı karla mücadele çalışmalarında 3 bin 250 ton likit tuz ve bin ton granüler tuz kullanılmıştır. İl geneli polis sorumluluk bölgesinde 01 Aralık 2015-01 Nisan 2016 tarihleri arasındaki kış döneminde 4 ölümlü trafik kazası, 598 yaralamalı trafik kazası, 970 maddi hasarlı trafik kazası olmak üzere toplam bin 572 trafik kazası yapılmıştır. Bu kazalardan 4 kişi hayatını kaybederken, 937 kişi de yaralanmıştır. Aynı tarihlerde jandarma sorumluluk bölgesinde ise 4 ölümlü trafik kazası, 107 yaralamalı trafik kazası, 57 maddi hasarlı trafik kazası olmak üzere toplam 168 trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalardan 5 kişi hayatını kaybederken, 245 kişi de yaralanmıştır” diye konuştu.

Alınacak tedbirlerle ilgili bilgi veren Yazıcıoğlu, “Kar yağışı başlamadan önce veya kar yağışı ile birlikte, il merkezinde İlkadım Bulvarı, Şehit Korhan Ekiz Bulvarı, Atatürk Bulvarı, 100. Yıl Bulvarı, Barış Bulvarı, Anadolu Bulvarı, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı gibi ana arterlere, il merkezi dışında ise özellikle Hacıömerli, Çakallı, Mahmutlu Tepesi, Kavak Tepesi, Çarşamba Bölge Trafik önü, Kazandere ve Çamgölü gibi sorunlu bölgelere yeteri miktarda kar küreme ve tuzlama aracı konuşlandırılması, Karayolları ekiplerinin yol açma çalışmalarında araç olarak yetersiz kalması durumunda, Karayolları birimlerinin talebi doğrultusunda ihtiyaç duyulan mevkilere Orman Bölge Müdürlüğü, DSİ 7. Bölge Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından araç takviyesi yapılması, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü tarafından tuz stoklarının gözden geçirilmesi, tuzlama ekip ve iş makinelerinin kullanımı konusunda trafik ekipleriyle birlikte koordineli hareket edilmesi, özellikle ve gerekli koordinasyonun sağlanabilmesi için hangi güzergahta, hangi iş makinesinin görevli olacağı önceden belirlenerek görevlendirme yapılması, kar ve buzlanma olan mevkilerde trafik denetim ekipleri tarafından sorumluluk bölgeler dahilinde tüm taşıtlara zincir taktırılması, zincirsiz hiçbir aracın seyrine müsaade edilmemesi gerekmektedir. Karşılaştığımız sorunlarda da Karayolları birimlerinden ekip istenildiğinde geç gelmesi ve yönlendirme esnasında Karayolları birimlerini yönlendirecek sorumlu ile irtibat kurulamaması nedeniyle koordineli çalışma yapılamamaktadır” şeklinde konuştu.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER