Kanser teşhisinde arama köpekleri kullanılabilir

Kokuya duyarlı canlı ve ceset arama köpeklerinin kanserin teşhisinde kullanılması amacıyla çalışma başlatıldı. Samsun AFAD'ın başlattığı proje çerçevesinde ilk toplantı yapıldı.

Kanser teşhisinde arama köpekleri kullanılabilir

Köpeklerin koku üzerinden kanserin teşhisinde kullanılması çalışması için Türkiye genelinde 8 üniversiteden katılan 22 bilim insanının yer aldığı bilim kurulu oluşturuldu.

Dünyada örnekleri olduğunu belirten Adli Bilimciler Derneği Başkanı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamit Hancı,"Dünyada köpekler insanı ya da dışkı, idrar gibi şeyleri koklayarak kanser tespitinde kullanılabiliyor ama bu tıbbın yerine geçecek bir şey değil. Bunu ön tarama testi gibi algılayabiliriz. Köpeği getirip hemen kanseri teşhis etmesini bekleyemeyiz." dedi.

Söz konusu durumda köpeklerden bu alanda gerçekleştirilen çalışmalardan olumlu sonuçlar alındığını söyleyen Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Etiği ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Çobanoğlu, "Kanseri teşhis eden çeşitli yöntemler bulunuyor ama bunların yan etkisinden hastamızı korumak isteriz. Güvenilir olmayan ama geliştirilmeye açık yöntemler var. Bunların arasında özellikle koku ile teşhis son zamanlarda tıbbın içine aldığı alanlardan biridir." değerlendirmesinde bulundu.

Samsun AFAD Müdür Vekili Yusuf Aysu, "Buradan yola çıkarak son zamanlarda gündeme gelen kanserin erken teşhisi aşamasında köpeklerin koku ile ilgili kullanabilirliğini değerlendirmek üzere toplantı gerçekleştirdik. Köpeklerle kokudan kanser teşhisinin yapılabilmesi için bir bilim kurulu oluşturduk. Bundan sonra yeniden değerlendirme yapıp hangi kanser türü ile hangi aşamada köpeklerle çalışacağımızı belirleyeceğiz." dedi.


 

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER