Kanser savaşçıları ödüllendirildi

 “Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider” projesi ödül töreninde 3 kategoride dereceye giren 115 öğrenciye ve 5 okula hediyeleri verildi. 

Kanser savaşçıları ödüllendirildi

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü, Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü ve Samsun Büyükşehir Belediyesinin işbirliği ile yürütülen Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider projesinin 2. ödül töreni Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda gerçekleşti.
17 ilçeden 300 okulun yarıştığı projede, kolaj, slogan ve yönlendirme kategorilerinde dereceye girenlere ödülleri verildi. Proje koordinatörü Dr. Elif Özkaya, konuşmalar öncesinde kanser ve erken teşhisle ilgili sunum gerçekleştirdi.


Sunumun ardından proje hakkında bilgiler veren Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “Sayın Valimizin himayesinde, Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ve Halk Sağlığı Müdürlüğünün koordinatörlüğü ile ‘Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider' adlı proje yarışmasının bu yıl ikincisi düzenlenmiştir. Ortaokullardaki tüm öğrencileri kapsayan 3 kategoriden oluşan yarışmada 5., 6. sınıflar görsel tasarım ile, 7., 8. sınıflar slogan ile, tüm ortaokul öğrencileri ise yönlendirme kategorisi ile yarışmaya katılmışlardır. 12 Ekim 2016 - 31 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen proje ile öğrencilerin, yaptıkları araştırmalarla kendilerinin ve ailelerinin kanserden korunma yöntemleri, taranabilir kanserler ve tarama merkezleri hakkında farkındalıklarının artırılması, ayrıca kanser taramalarına yakınlarının yönlendirilmesi hedeflenmiştir. Yarışma sonunda toplam 143 okuldan 508 öğrenci, 2005 kişiyi kanser taramalarını yaptırmak üzere KETEM’lere ve Toplum Sağlığı Merkezlerine yönlendirmiştir. Yapılan tarama testleri sonucu serviks kanseri taraması yapılan 28 kişi, meme kanseri taraması yapılan 23 kişi ve kalın bağırsak kanseri taraması yapılan 31 kişi olmak üzere toplam 82 kişinin tarama test sonuçları pozitif çıkmış ve ileri tetkiklerini yaptırmak üzere bir üst merkeze yönlendirilmişlerdir. Bu kapsamda 'Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider' projesinin amacına ulaşmasında katkısı olan ve projenin her aşamasında emeği geçen tüm kurumlara ve değerli öğrencilerimize teşekkür eder, dereceye giren herkesi tebrik ederiz” dedi.


Daha sonra konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen de böyle yararlı bir projenin paydaşı olmaktan gurur duyduklarını belirtti.
Konuşmaların sonunda 15 öğrenciye bisiklet, 100 öğrenciye kırtasiye seti ve 5 okula spor paketi verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER