banner3
03 Eylül 2016 Cumartesi 09:25
Kamuda Büyük FETÖ Temizliği

Olağanüstü Hal kapsamında Bakanlar Kurulu'nca imzalanan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle kamu kurumlarındaki 40 binden fazla çalışanın görevlerine son verildi. Samsun'da bine yakın memur ihraç edilirken, en fazla temizliğin yapıldığı kurum Milli Eğitim oldu.

2 VALİ YARDIMCISI  2 KAYMAKAM ATILDI

672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname 'Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre Samsun'da, 777'si Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere 973 kamu personelinin görevine son verildi. Görevlerine son verilenler arasında daha önce açığa alındıktan sonra tutuklanan Samsun Vali Yardımcıları Mehmet Ali Yıldırım, Metin Borazan, Terme Kaymakamı İlyas Gün ile halen gözaltında olan Salıpazarı İlçe Kaymakamı İskender Çolak da bulunuyor.

OMÜ'DEN 16 AKADEMİSYEN

19 Mayıs Üniversitesi'nden 16 akademisyen ile çeşitli kurumlardaki müdür ve müdür yardımcıları da görevlerinden alınanlar arasında yer alıyor. Son kararnamede Emniyet birimlerinden ihraç edilen 7 bin 669 personelden kaç kişinin Samsun'da görevli olduğu ise yayımlanan liste de belirtilmedi.

MİLLİ EĞİTİM'DE BÜYÜK TEMİZLİK

Yayımlanan son kararnameyle Samsun'da en fazla ihracın yapıldığı kurum Milli Eğitim oldu. Samsun merkez ve ilçelerde görev yapan 777 öğretmenin işine son verildi. İşten atılan öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun kapatılan Aktif Eğitim Sen üyesi öğretmenler olmaları dikkatlerden kaçmadı. İşten atılan kamu görevlileri arasında TÜİK Samsun Bölge Müdürü Harun Çiçek, Vergi Dairesi Müdürü Musa Dadaş, Gelir İdaresi Grup Müdürü  Satılmış Okan Metin de var.

EN FAZLA İHRAÇ MİLLİ EĞİTİM'DE

Yayımlanan son kararnameyle FETÖ ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle Milli Eğitim'e bağlı Atakum'daki ilk orta ve liselerde görev yapan 34, Ayvacık'ta 23, Bafra'da 85, Canik'te 48, Çarşamba'da 100, Havza'da 30,  İlkadım'da 165, Kavak'ta 22, Ladik'te 10, Ondokuzmayıs'ta 20, Salıpazarı'nda 11, Tekkeköy'de 40, Terme'de 39, Vezirköprü'de 57 ve Yakakent'te  3 öğretmen ile 3 Maarif Müfettişi, 1 Araştırmacı ve Havza'da 1 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmenin işine son verildi.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NDE DEPREM

Resmi Gazete'de yayımlanan kararname ile Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 10  uzman ve uzman tabip, 6 sağlık teknikeri , 1 ebe, 10 hemşire, 18 sağlık memuru, 2 hizmetli, 1 uzman, 1 Başasistan, 1 diş tabibi, 2 teknisyen, 1 veri hazırlama ve kontrol işletmeni olmak üzere 52 sağlık görevlisi ihraç edildi.

HER KURUMDA TEMİZLİK

Kararname ile ayrıca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde Samsun'da 1 Denizcilik Sörvey Mühendisi ile 1 şube müdürü, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan 1 tren teşkil memuru ile 1 elektrikçi, Karayolları'nda ise 2 mühendis, 1 tekniker, 2 memur, PTT'de çalışan 1 başdağıtıcı, Türksat Uydu Haberleşme Kablo ve İşletme Genel Müdürlüğü bünyesinde 1 kıdemli uzman,  Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan bir bilgisayar işletmeninin işine son verildi.

YAKAKENT MÜFTÜSÜ DE ATILDI

Resmi Gazete'de yayımlanan kararnamede Samsun Müftülüğü'nde vaiz, Kuran Kursu öğreticisi, imam hatip ve uzman vaiz olarak görev yapan 26 personel işten atıldı. İşten atılanlar içerisinde Yakakent İlçe Müftüsü Kadir Kötülüketmez'in de bulunması dikkat çekti. Kararnamede işten atılan Vakıflar Genel Müdürlüğü personelinden ise Mimar Seyyid Vehbi Sarımehmet de bulunuyor.

HASAN ÖZALBAN DA GİTTİ

KHK kararnamesiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde çalışan 5'i öğretmen olmak üzere 10 kişi, Sosyal  Güvenlik Kurumu'ndan 8, Türkiye İş Kurumu'nda çalışan 2, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden 3, İller Bankası Müdürü Kadir Habip'in de bulunduğu 4 personel, Tapu Kadastro'da Samsun Bölge Müdürü Hasan Özalban'ın da bulunduğu 2 kişi, Elektrik Üretim A.Ş'den 3, Türkiye Elektrik İletim A.Ş.Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan 8 kişinin görevine son verildi.

GENÇLİK SPOR'DA DA TEMİZLİK

OHAL kararnamesinde ayrıca Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesindeki 9, Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden 19, Gümrük Ticaret Bakanlığı bünyesindeki 2 memurun da ihraç edildiği açıklandı.

JANDARMA'DA 3 İHRAÇ

Kararnamede Samsun Jandarma Komutanlığı'ndan ise  Jandarma Yüzbaşı Hacı Gülman, Jandarma Astsubay Sadık Ağzıkara ve Uzman Jandarma Kıdemli Çavuş Fethullah Erdoğan ile Uzman Jandarma Kıdemli Çavuş Ahmet Gonca  ihraç edildi.

İşte Samsun'da görevlerine son verilenlerin bazıları:

Samsun Valiliği:

1- Mehmet Ali YILDIRIM (Vali Yardımcısı)

2- Metin BORAZAN (Vali Yardımcısı)

3- İlyas GÜN (Terme Kaymakamı)

4- İskender ÇOLAK(Salıpazarı Kaymakamı)

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)

1- Adil KARADAĞ (Tıp Fakültesi Yrd. Doç)

2- Ahmet DÖNER(Rektörlük-Uzman)

3- Alp Erdin KOYUTÜRK Diş Hekimliği Pof.)

4- Cafer EROĞLU (Tıp Fakültesi-Prof.)

5- Coşkun KAYA(Tıp Fakültesi-Uzman)

6- Hakan Emre BAYDAN (Yeşilyurt meslek Yüksek Okulu - Öğretim Görevlisi)

7- İbrahim UÇAR (Fen-Edebiyat-Prof.)

8- İsmail  ŞENER (Diş Hekimliği-Doçent)

9- Mahmut Tuğrul  TORUN (İktisadi ve İdaari Bilimler-Uzman)

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ

10-Mehmet AÇIKGÖZ (Tıp Fakültesi-Uzman)

11-Murat EMİR (Samsun Meslek Yüksekokulu-Araştırma Görevlisi)

12-Murat YÜCE (Tıp Fakültesi- Doçent)

13-Osman GÜNER (İlahiyat Fakültesi-Prof.)

14- Osman Hakan LEBLEBİCİOĞLU (Tıp Fakültesi-Prof.)

15- Yasin USTA (Tıp Fakültesi-Araştırma Görevlisi)

16- Zakir GÜL (İktisadi ve İdari Bilimler-Doçent)

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU:

 

1- Harun ÇİÇEK (TÜİK Samsun Bölge Müdürü )

2- Hanife GENE (Uzman)

 

VERGİ DAİRESİ:

1- Musa  DADAŞ (Vergi Dairesi Müdürü)

2- Satılmış Okan METİN (Gelir İdaresi Grup Müdürü)

3- Mustafa BÜYÜK (Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni)

4- Salih BOYLU (Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni)

50- Selçuk KARAHAN (Defterdar Uzmanı)

6- Selma SONGUR (Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Atakum)

7- Nuray YILDIZ (Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni)

8- Suat ÇAKIR (Gelir Uzmanı)

9- Halit KÜMÜŞ (Gelir Uzmanı )

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.