Kalp hastalıklarına bağlı ölümler 2030’da 22 milyona ulaşacak

Samsun Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir” dedi. 

Kalp hastalıklarına bağlı ölümler 2030’da 22 milyona ulaşacak

29 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Samsun Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, kalp, damar ve obezite gibi hastalıkların giderek yayıldığını belirterek, uyulması gereken kurallar hakkında bilgiler verdi. Bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’sinin kalp ve damar hastalıkları nedeniyle olduğunu ifade eden Kasapoğlu, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir. Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir. Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir. Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir. 40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir” diye konuştu.
Kasapoğlu, kalp ve damar hastalıklarına yakalanmamak için şu önerilerde bulundu:

“Her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlarla değiştirmesi için teşvik edilmesi için bazı önlemler alması gerekir. Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için kişilerin sağlıklı beslenmesi, düzenli fiziksel aktivite yapması, tütün ve tütün ürünleri kullanmaması, alkol kullanmaması gerekir. Ayrıca kardiyovasküler riskinizi, kilolu veya obez olup olmadığınızı, kan basıncınızı, kan şekerinizi, kan lipidlerinizi öğrenin. Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun.”

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER