‘Kalın doğramasını daha çok seviyoruz’

Samsunlu kasaplar, özellikle kış aylarında tüketimi artan işkembenin Samsunla özdeşleşmiş bir lezzet olduğunu belirtiyor. Kasaplar, işkembenin kalın doğrama sevildiğini ekliyor

‘Kalın doğramasını daha çok seviyoruz’

İşkembe satışları ve Samsun halkının işkembe alımı hususundaki duruşundan söz eden Samsun Saathane Meydanı’ndaki kasaplar, orta yaş insanların işkembeye rağbet gösterdiğini ve satışlarının yaz aylarına oranla kış aylarında daha yüksek olduğunu ekledi.

30-50 YAŞ ARASI TERCİH EDİYOR

Kasaplar, “Samsunlu işkembeyi gerçekten seviyor. İşkembe Samsun'da özdeşleşmiş bir lezzet durumunda. En çok 30-50 yaş arası vatandaşlar işkembe alımında eğilim gösteriyor. İşkembenin tüketici potansiyeline detay olsun diye bir örnek vermek gerekir ise; daha çok içki tüketen vatandaşlar işkembeye rağbet gösteriyor. İşkembenin kalın doğrama olması tercih ediliyor. Bunun nedeni ise dolgun olmadı, yağ durumunun iyi olması. İnsanlar bunları göz önünde bulunduruyor ve lezzetinin farkına varıyor. İşkembenin uç kısımları pek rağbet görmez çünkü genelde bu kısımlarında erime meydana gelir.  Kış ayları ilerlediği zaman işkembe satışları daha da artacak. Yaz aylarından söz etmek gerekir ise İşkembe pek rağbet görmez ve fiyatı 10 liraya kadar da düşer” diye konuştu.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER