Kadınlara yönelik o sözler Başbakan Yıldırım’a soruldu

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde faaliyet gösteren İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi’nin kurucusu ilahiyatçı İhsan Şenocak’ın kadınların pantalon giymesi, kaş aldırması ve tesettürsüz üniversiteye gitmesinin günah olduğuna yönelik aşağılayıcı sözleri TBMM gündemine taşındı

Kadınlara yönelik o sözler Başbakan Yıldırım’a soruldu

Kadınların pantolon giymesinin, kaşlarını aldırmasının ve tesettürsüz üniversiteye gitmesinin günah olduğunu iddia eden ve Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde faaliyet gösteren İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi kurucusu  ilahiyatçı İhsan Şenocak’ın sözleri, TBMM gündemine taşındı. CHP’li Altıok, Başbakan Binali Yıldırım’a, "Cumhuriyet’e, Laikliğe, Anayasaya, Uluslararası sözleşmelere ve Atatürk’e açık şekilde karşı çıkarak hilafet propagandası İhsan Şenocak hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?" sorusunu yöneltti.

ALTIOK, BAŞBAKAN'A SORDU

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, konuyla ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Altıok önergesinde kadına şiddetin her geçen gün arttığını, kadına şiddeti ve ayrımcılığı teşvik edenlerin aynı şekilde laikliğe de saldırdığını belirtti. Altıok, halkı kadını aşağılamaya, kadına kin, nefret ve ayrımcı duygular beslemeye teşvik eden uygulamaların çağdaş toplumlar tarafından yazılmış her türlü hukuka, uluslararası sözleşmelere ve evrensel etik değerlere aykırı olduğunu belirtti. İhsan Şenocak’ın daha önce yine kadınlarla ilgili sözlerine de soru önergesinde değinen Altıok “Bu kişi hem kadınlara hem de Laikliğe saldırmakta ve açıkça hilafet çağrısı yapmaktadır. Daha önce de açık şekilde ve defalarca benzer beyanlarda bulunan bu kişi hakkında neden bir soruşturma başlatılmamaktadır?” diye sordu.

KAÇ ŞUBESİ VAR?

Şenocak’ın kurucu başkanlığını yaptığı İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi’nin Türkiye’de kaç şubesi bulunduğunu da soran Altıok, "Bugüne kadar kamu kurumlarından veya özel kuruluşlardan maddi veya manevi herhangi bir destek almış mıdır? Varsa bunlar nelerdir? İhsan Şenocak’ın başkanlığını yaptığı İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi’yle ilgili daha önce hangi nedenlerden soruşturma açılmış, bu soruşturma kimler tarafından yürütülmüş ve sonucu ne olmuştur?" sorularını yöneltti.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2017, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER