Kadem'den yasaya tepki!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar'ın da yönetiminde bulunduğu KADEM, 'tecavüz yasası'na 'küçük yaşta kız çocuğunun kendi iradesi nasıl tespit edilir' eleştirisini getirdi

Kadem'den yasaya tepki!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın önceki gün TBMM'de ve canlı yayınlarda savunduğu, Başbakan Binali Yıldırım'ın da "CHP istismar ediyor" sözleriyle sahip çıktığı, küçük kız çocuklarıyla imam nikahıyla evlenip, hapse girenlere af getiren yasa değişikliğine bir tepki de Sümeyye Erdoğan'ın derneğinden geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar'ın başkan yardımcısı olduğu Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) önergeyi eleştirdi.

 

SAKINCALI VE EKSİK

KADEM Samsun Temsilcisi Meral Kıvırcı, Cinsel İstismar Suçu İle İlgili Yasa Tasarısına Yönelik, KADEM Genel Merkezinden yapılan açıklama konusunda bilgi verdi. Meral Kıvırcı, cinsel istismar “failinin” de yeterince ayrıntılı tarif edilmediği, yasa değişikliği önerisinin “suçu azmettirenler” ile, “suçun işlenmesine yardımcı olanlara” da af getirmesinin de “sakıncalı” olduğunu vurguladı.


POLİTİK ÇEKİŞMELERİNİN ÖTESİNDE

KADEM hukukçularının düzenlemeyle ilgili dikkatli bir çalışma yaptığını vurgulayan Kıvırcı, açıklamada çocuklara cinsel istismar gibi konuların “ideolojik çekişmenin dışında tutulması gerektiğine” vurgu yapıldığına dikkati çekti. Kıvırcı, “TBMM’de temsil olunan Ak Parti, CHP, MHP ve HDP milletvekilleri ile oluşturulan “Aile Bütünlüğünü Araştırma Komisyonu” tarafından çeşitli konularda farklı çevrelerle birçok toplantı yapılmıştır. Bu toplantılarda resmiyet kazanmamış ve küçük yaştaki birliktelikler nedeniyle ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesi konusunda tüm siyasi parti temsilcileri mutabakata varmıştır. Bu konuda dün gece meclise sunulan yasa teklifine ilişkin Kadın ve Demokrasi Derneği olarak bizler, bu tip sosyal meseleleri politik ve ideolojik çekişmelerin ötesinde tutuyor, toplumun üstün yararı için çözüm odaklı yaklaşıyoruz ve bu nedenle tasarının yasalaşması halinde oluşabilecek menfi durumlara dikkat çekmek istiyoruz" dedi.


TECAVÜZCÜLER SERBEST KALIR

Düzenlenmekte olan tasarıda; “failin” tanımının yeterince anlaşılır ve kamu vicdanını rahatlatacak nitelikte yapılmamış olmasının en büyük eksikliklerden biri olarak göründüğünü ifade eden Kıvırcı, "Keza tasarının bu haliyle yasal " çıkması durumunda cinsel istismar suçunu işleyenlerin, güç, nüfuz vb. imkanlar ile mağduru ve çevresini etki altına alması ve mağdur ile evlenme yoluna giderek serbest kalmasının önü açılacaktır. Öte yandan mağdurun ise, bu baskı altında erken yaşta zorla evlilik yapması ve bu evliliği sürdürmeye mecbur kalması kuvvetle muhtemeldir" diye belirtti.

 

SUÇA AZMETTİRENE AF GETİRİYOR


Yine bu tasarı ile suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında görülen davaların af ile sonuçlanacak olması ve yasanın yürürlük süresinin belirlenmemiş olması da tasarının sakıncalarından olduğunu söyleyen Kıvırcı, "Tasarının, en önemli çıkmazlarından biri cebir, tehdit ve iradeyi etkileyen hususların tespitinin son derece zor olduğudur. Kaldı ki cebir ve tehdit olmasa bile küçük yaşta bir kız çocuğunun "kendi iradesi" nasıl tespit edilecektir? Bu konunun da ayrıca değerlendirilmesi gerekir. Yukarıda da bahsettiğimiz maddeler gereğince; resmiyet kazanmamış birlikteliklerden doğan mağduriyetlerin giderilmesi hususunda, Ceza İnfaz Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve sair mevzuat referans alınarak yeni düzenlemeler yapılabilir. Bu konuda Kadın ve Demokrasi Derneği ve konuyu çalışan uzman hukukçularımızla hazırladığımız detaylı raporu yetkililere sunarak, yeni bir düzenlemenin takipçisi olacağımızı, konuya ilişkin destek ve işbirliğine hazır olduğumuzu belirtmek isteriz" diye konuştu.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER