Kaçakçılıkta Artış Var!..

Samsun Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü’nün yaptığı operasyonlara göre kaçakçılığın geçtiğimiz yıla kıyasla iki kat arttığı belirtildi

Kaçakçılıkta Artış Var!..

Orta Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Samsun Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat ekiplerinin operasyonlarını yayınladı. İstatistiklere göre 2012 yılında 4.752.403 TL değerinde kaçak gümrük malı yakalanırken, 2013 yılında ise bu miktarın 304.164 TL değerinde olduğu kaydedildi. 2014 yılında 2.646.865 TL değerinde kaçak mal yakalanırken, 2015 yılı verilerine göre 4.502.204 TL değerinde kaçak mal yakalandığı ifade edildi. 2013 yılında büyük bir düşüş yaşandığı belirtilirken 2015 yılında ise kaçakçılığın iki kart arttığı gözlenmekte. Yapılan başarılı operasyonlarda kaçakçılığa geçit vermeyen Samsun Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat ekiplerinin tüm giriş çıkışlarda titizlikle kontroller yaptığı ifade edildi.

YAKAYI ELE VERİYORLAR

Samsun’un geniş yol ağının olması kaçakçıların iştahını kabarttığı dile getirilirken, her türlü yolu deneyen kaçakçıların yakayı ele verdikleri kaydediliyor. Samsun’da ağırlıklı olarak yakalanan kaçak gümrük malları arasında ise sigara, makaron, viski, cep telefonu, E-kitap okuyucu, iç ceviz, motorin, gizli tank, demonte vaziyette silah, makaron, viski, eroin, akaryakıt tankı, muhtelif ilaç, muhtelif giysi, ayakkabı, saat, hafıza kartı, teneke yağ, gözlük şarjör, fişek, silah, fotoğraf makinesi gibi malların olduğu kaydedildi. Kaçakçıların sürekli yöntem değiştirmeye çalıştıkları yalnız Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat ekiplerinin dikkatli çalışmaları sonucu yöntem değişikliğinin de işe yaramadığı belirtildi.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER