Kaçak Mülteci İsyanı!

Samsun’da birçok işletmede kaçak olarak çalıştırılan mültecilere karşı yetkililerin daha dikkatli olması gerektiği konusunda uyarı yapıldı

Kaçak Mülteci İsyanı!

Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, kendilerine Türkiye'de çalışma izni verilmesine imkan sağlayan düzenlemeden yararlanmaya devam ediyor. Resmi Gazete'de 15 Ocak'ta yayımlanarak yürürlüğe giren "Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışma İzinlerine Dair Yönetmelik" kapsamında başvuruda bulunan ve gerekli şartlara sahip olan 3 bin 800 Suriyeli, Türkiye'de çalışma iznine kavuştu. Türkiye genelinde 3 milyona yakın Suriyeli göçmen varken Samsun’da ise bu sayının 2 bin 600 olduğu belirtildi. 3 milyona yakın mültecinin arasında sadece 3 bin 800 Suriyelinin çalışma izni alması manidar olarak görüldü. Çalışma izni alan 3 bin 800 kişinin içerisinde Samsun’da ikamet edenlerin yer almadığı kaydedilirken Samsun’da inşaat sektörü, berber ve fırın başta olmak üzere birçok sektörde Suriyeli başta olmak üzere çok sayıda yabancı uyruklu vatandaşların çalıştığı ifade ediliyor.

SGK İNCELEME BAŞLATTI

Türkiye genelinde çok sayıda işsiz vatandaş sokakta gezerken özellikle masraflardan kısmak için bazı işletmelerin düşük ücretle ve sigortasız yabancı uyruklu vatandaşları çalıştırdığı kaydediliyor. Sigortasız işçi çalıştıran işletmelerle ilgili SGK yetkililerinin inceleme başlattığı belirtilirken bazı işletmelerin ise denetlemeye gelindiğinde işletme içerisindeki yabancı uyruklu çalışanları müşteri olarak tanıttıkları dile getiriliyor. Kaçak çalıştırılan işçilerden yana muzdarip olan çok sayıda işletme, “Savaştan kaçan insanları karın tokluğuna ve kaçak çalıştıranlardan hesap sorulmalı. SGK’nın bu konuda daha titiz ve dikkatli çalışması gerekmektedir. Samsun’da şuan çalıştırmak için izin alınmış bir tane mülteci yoktur” diye isyan ettiler.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER