Kaçak içkide İstanbul'u solladık

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı KOM'un raporunda Samsun sahte para olayının en fazla görüldüğü 5 il arasında yer aldı. Samsun, kaçak içkide ise İstanbul'u bile geride bıraktı. Rapora göre Samsun'da; ilaç ve medikal cihaz kaçakçılığı ile silah kaçakçılığı da tehdit oluşturuyor.

Kaçak içkide İstanbul'u solladık

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı’nın (KOM) 2016 yılı raporu açıklandı. Raporda Samsun, sahte para olaylarının en fazla görüldüğü iller arasında 5'inci, kaçak içki olaylarında ise 4'üncü sırada yer aldı. Samsun'u Türkiye'deki ilk 20 il arasına sokan diğer suç türleri ise ilaç ve tıbbi ürün kaçakçılığı ile silah kaçakçılığı.

SAMSUN SAHTE PARADA İLK 5’TE

KOM'un raporunda sahte para suçlarında; suç örgütlerinin gelişen teknolojiyi yakından takip etmelerinin ve daha az riskli yöntemleri kullanarak inkjet (mürekkep püskürtmeli) yazıcılar kullanmayı ofset matbaalara oranla daha fazla tercih etmelerinin sahte paranın kaynağına yönelik mücadele çalışmaları daha da zorlaştırdığına işaret edildi. Raporda; 2016 yılında sahte para olaylarının en fazla görüldüğü iller arasında Samsun Antalya, İzmir, İstanbul ve Mersin'den sonra 5. sırada yer aldı.

100 ABD DOLARI’NA DİKKAT!

2016 yılında FETÖ Terör Örgütü ile mücadeleye daha fazla ağırlık verilmesi nedeniyle parada sahtecilik suçlarına yönelik operasyon sayısında 2015 yılına göre yüzde 67’lik bir düşüş gözlemlendiğine vurgu yapılırken, yakalanan sahte paraların yüzde 81’inin Türk Lirası, yüzde 13’ünün ABD Doları, yüzde 6’sının ise Euro yakalamaları olduğu belirtildi. Buna göre KOM ekipleri tarafından 2015 yılında olduğu gibi 2016 yılında da en çok 100 ABD dolarının sahteleri ile 500’lük Euroların sahtelerinin yakalandığı açıklandı.

SAHTE PARADA SURİYELİLER UYARISI

KOM Raporu'nda kaçakçılık olaylarıyla ilgili ilk kez Suriyelilere yönelik de dikkat çekici bir uyarıda bulunuldu. 2016 yılında Suriye uyruklu şahısların karıştığı parada sahtecilik olaylarının gözle görülür derecede arttığına işaret edildi ve bu artışın süreceği değerlendirmesi yapıldı. Özellikle Suriye’ye sınırı bulunan ve Suriye uyruklu şahısların yoğun olarak yaşadığı illerde parada sahtecilik olaylarının önlenmesine yönelik çalışmalara ağırlık verileceği vurgulandı.

KAÇAK VE SAHTE İÇKİDE İSTANBUL’U SOLLADIK

KOM Raporu, alkollü içki kaçakçılığı ve sahteciliği ile ilgili suçların en fazla görüldüğü iller arasında Samsun'un öne çıkmasına neden oldu. 2016 yılında en fazla kaçak alkollü içki yakalanan 20 il arasında Samsun; 21 bin 45 şişe kaçak içki ile Adana, Mersin ve İzmir'den sonra 4'üncü sırada yer aldı. Samsun, kaçak içkide İstanbul'u bile geride bıraktı. İstanbul'da 18 bin 231 şişe kaçak içki yakalanmıştı.

DEPO VE DÜKKANLARDA ÜRETİLİYOR

Raporda yasa dışı imalathanelerdeki alkollü içkilerin, sağlık açısından uygun olmayan depo ve dükkân gibi yerlerde uzman olmayan kişilerce üretildiği vurgulanarak, "Üretilen alkollü içkilerin üzerine taklit ya da orijinal bandrol yapıştırılmasına müteakip piyasaya sürüldüğü tespit edilmiştir. Taklit bandrollerin basımının matbaalarda gerçekleştiği görülmektedir. Orijinal bandrollerin ise paravan şirketler vasıtasıyla veya gerçek olmayan ithalat beyanlarıyla temin edildiği saptanmıştır" uyarısı yapıldı.

İLAÇ VE TIBBİ ÜRÜN KAÇAKÇILIĞI

KOM Raporu'na Samsun'un da girmesine neden olan diğer bir suç türü ise ilaç ve tıbbi ürün kaçakçılığı oldu. Kaçakçılığı en çok yapılan ilaç türleri cinsel performansı artırıcı ilaçlar, tıbbi ilaçlar, zayıflamaya yönelik ürünler ve gıda takviyeleri olarak belirlendi. Tıbbi cihaz ürünleri kaçakçılığında ise İstanbul başta olmak üzere birçok ilde sağlık firmalarına yönelik yapılan operasyonlarda, çok sayıda kaçak implant ve implant malzemeleri ele geçirildiği açıklandı. Samsun ilaç kaçakçılığının en fazla görüldüğü iller arasında 18'inci sırada yer aldı. Organize suç örgütlerine yönelik de operasyonlar da raporda ayrıntılı olarak yer aldı. Bu örgütlerin haksız kazanç, maddi manevi güç elde etmek ve suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, nitelikli yağma, kasten yaralama, nitelikli dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma, iftira, hakaret, kasten yaralamak ve 6136 SKM suçlarını işledikleri görüldü. Samsun organize suç örgütü operasyonlarının yapıldığı 17 il arasında yer alırken, 1 operasyonla 14'üncü sırada yer aldı.

SİLAH KAÇAKÇILIĞI DA RAPORDA

KOM Raporu, 2016 yılında silah kaçakçılığıyla ilgili yapılan operasyon sayısına bakıldığında önceki yıllara oranla azalma olduğu; silah yakalamalarının ise önceki dört yılın ortalamasına göre artış gösterdiği belirlendi. Son 5 yılda ve 2016 yılındaki tabanca yakalamalarına bakıldığında, büyük çoğunluğunu fabrikasyon tabancaların teşkil ettiği belirlendi. 2016 yılında en çok silah-mühimmat kaçakçılığı operasyonlarının yapıldığı ilk 20 il arasında Samsun, 2 operasyonla 18'inci sırada yer aldı.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2018, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER