‘İzin vermeyeceğiz’

Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Öğretmen Strateji Belgesi’ni eleştirerek, “Öğretmen arkadaşlarımızın performansını ölçmeyeceğiz. Öğretmeni itibarsızlaştıracak, bir eğitim anlayışını yerleştirmesine izin vermeyeceğiz” dedi

‘İzin vermeyeceğiz’

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’na bağlı Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlerin stratejilerini ölçmek amaçlı hayata geçirdiği ‘Öğretmen Strateji Belgesi’ uygulamasını eleştirdi. Başkan Kara, “Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Öğretmen Strateji Belgesi hazırlanmış ve 9 Haziran 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Strateji belgesinde, öğretmenlerin gelişim ihtiyacının tespiti için periyodik olarak performans değerlendirme sisteminin hayata geçirilmesi, bu süreçte okul müdürü, meslektaşı, öğrenci ve velilerin de değerlendirme sürecine katılacağı, bu değerlendirme sonuçları ile kariyer basamakları oluşturulacağı, görevde yükselme, yurtdışına görevlendirme, ödüllendirmenin bu sonuçlara göre yapılacağı, 4 yılda bir öğretmenlerin öğretmen yeterlilikleri çerçevesinde sınava alınacağı ifade edilmiştir. Bu kapsamda, “Öğretmen Performans Değerlendirme Kriterleri” adı altında 12 ilde (Ankara, Antalya, Balıkesir, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Mardin, Samsun, Trabzon) pilot seçilen okullarda (toplantıya katılan idarecilerin istekleri doğrultusunda) öğretmenlerimiz, yine bir angaryanın, objektiflikten uzak bir değerlendirmenin ve ayrıca huzurlu bir çalışma ortamı yoksunluğunun içine sürüklenmektedir” diye konuştu.

BAŞARISIZLIK, ÖĞRETMENLERE YÜKLENMEK İSTENMİŞTİR

Başkan Kara, daha sonra ise “2016 yılında yapılan performans değerlendirme analizleri baz alınarak yüzde 95'in üzerinde öğretmenin 80 ve 100 arası puan aldığı saptanmış ve üzerinde defalarca oynanan, yap boz tahtasına dönen eğitim sistemindeki başarısızlığın sorumluluğu öğretmene yüklenmek istenmiştir. İdarenin objektif davranmadığı kanısına varılıp bu kez de değerlendirme kısmına sırasıyla zümre, diğer öğretmenler, veli ve öğrenci ayrıca öğretmenin kendi öz değerlendirmesi dahil edilmiştir. Bu değerlendirmeler de kaç velinin ya da öğrencinin değerlendirmesinin kabul edileceği net olarak belirtilmemiş sadece “barajın altındaysa yapılan değerlendirme dikkate alınmayacaktır” ya da “bu sadece taslak” denilip geçilmiştir. Ayrıca kimin ne not verdiğinin sistemde değerlendirilen tarafından görülemeyeceği belirtilmiş, öğretmenlerden performans değerlendirmesinin bir hafta içinde bitirilmesi istenmiştir” şeklinde konuştu.

HER ŞEYİ ALT ÜST EDEBİLECEĞİ ORTADADIR

“MEB tarafından 2016 yılında devreye sokulan ve Eğitim-İş olarak dava konusu da yaptığımız, performans değerlendirme sistemi, öğretmenlik mesleğini değersizleştirmenin geldiği noktayı göstermektedir” diyen Başkan Kara, şöyle devam etti; “Ayrıca öğretmen yeterliliğinin, performansın ölçülmesi gibi uygulamaların öğretmeni okula, öğrenciye değil yeterlik sınavına, performansa odaklayabileceği sürekli bu sürecin stresine maruz kalabileceği, olası yeterlik sınavı başarısızlığında “bu öğretmen başarısız sınavı geçemedi” algısının her şeyi alt üst edebileceği ortadadır. Eğitim-İş olarak, Bakanlığın eğitimde yaşanan sorunlara kalıcı çözümler üretmek ve okullarda bilimsel, laik, ulusal, demokratik ve nitelikli bir eğitim anlayışını yerleştirmek yerine, öğretmeni itibarsızlaştıracak, bir eğitim anlayışını yerleştirmesine izin vermeyeceğiz. Eğitim-öğretim ortamında verimli çalışabilmeyi yok eden, iş güvencesini ortadan kaldırmaya yönelik bu uygulamaya karşı, hiçbir öğretmen arkadaşımızın performansını ölçmeyeceğiz.”

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2017, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER