İstihdam seferberliğinde şimdi sıra belediyelerde

Devlet kurumları birer birer ihtiyaç duyulan kadrolara alım için ilana çıkarken, Devlet Personel Başkanlığı belediyelere alım yapmak istedikleri kadroları, 26 Mayıs'a kadar bildirmelerini istedi.

İstihdam seferberliğinde  şimdi sıra belediyelerde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla başlatılan istihdam seferberliğinde devlet yeniden iş kapısı haline geldi. Kamuya bu yıl aralarında 20 bin öğretmen, 24 bin askeri, 15 bin büro çalışanı ve 2 bin 500 polisin bulunduğu 61 bin 500 personel alımı için düğmeye basılırken, Devlet Personel Başkanlığı belediyelere de personel alımına onay verdi. Beleiyeler alım yapmak istedikleri kadroları 26 Mayıs'a kadar bildirecekler.

1 ARALIK 2017’YE KADAR SÜRECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca bu yılın başında başlatılan istihdam seferberliğine kamu da katkı vermeye devam ediyor. Mayıs itibarıyla 1 milyon kişinin istihdamına imkan sağlanan seferberlik kapsamında, kamu kuruluşlarınca başta öğretmen, polis ve askeri personel olmak üzere ihtiyaç duyulan kadrolara alım için ilana çıkıldı. Bu kapsamda, Milli Savunma Bakanlığına alınacak 11 bin uzman erbaş ve 13 bin sözleşmeli erbaş olmak üzere 24 bin personel için 3 Mart itibarıyla başlayan başvurular, 1 Aralık 2017'ye kadar devam edecek.

10 BİN ÖĞRETMEN ALINACAK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 3 bin 570 sınıf öğretmeni, 2 bin 193 İngilizce öğretmeni, 2 bin 143 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni başta olmak üzere toplam 20 bin öğretmen alımı yapılacak. 20 bin öğretmen için mülakatlara devam eden Bakanlık tarafından, ağustos ayından sonra da ilave 10 bin öğretmen alımı için ilana çıkılacak.

SAMSUN KONTENJANI DA AYRILDI

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Yüksekokullarına 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için 2 bin 250'si erkek, 250'si kadın olmak üzere toplam 2 bin 500 öğrenci alınacak. İçişleri Bakanlığınca da taşra teşkilatı valilik, kaymakamlık, il ve ilçe nüfus birimlerinde istihdam edilmek üzere toplam bin 545 sözleşmeli büro personeli alımı yapılacak. Lisans ve ön lisans mezunlarının alınacağı kadrolara, 22 Mayıs'a kadar e-Devlet şifresiyle erişilip elektronik ortamda müracaat edilebilecek. İçişleri Bakanlığı'nın taşra teşkilatı valilik, kaymakamlık, il ve ilçe nüfus birimlerinde istihdam edilmek üzere açtığı kadro için Samsun için kontenjan sayısı ise 6 büro elemanı olarak açıklandı.

ÇAYKUR’UN SAMSUN ALIMI YOK

Bunlarla birlikte ÇAYKUR tarafından da Rize'de bin 70, Artvin'de 170, Trabzon'da 240 ve Giresun'da 20 olmak üzere toplam bin 500 mevsimlik işçi alımı için çalışmalara başlandı. ÇAYKUR'un Samsun'da Pazarlama Bölge Müdürlüğü bulunuyor. Yetkililerden alınan bilgiye göre Samsun'daki ÇAYKUR Bölge Müdürlüğü için herhangi bir istihdam yapılmayacak.

TARIM BAKANLIĞI DA TALEPTE BULUNDU

Bu arada Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da 2 bin 500 personel kadrosu için talepte bulundu. Edinilen bilgiye göre bakanlık gıda mühendisi, ziraat mühendisi ve veteriner alımı yapacak. Samsun'daki istihdamın bu branşlarda fazla olmayacağı da belirtiliyor.

BELEDİYELERE ALIMLAR BAŞLIYOR

Bu arada daha önce belediyeler için daha önce yönetmelikle kapatılan personel alımına nihayet onay çıktı. İçişleri Bakanlığı'nın yönetmeliği tamamlanıncaya kadar, isteyen mahalli idarelerin merkezi yerleştirme yöntemiyle (ikinci bir sınav ya da mülakat yapılmaksızın doğrudan KPSS sonuçlarına göre) personel temin edebilmesi uygun görüldü. Devlet Personel Başkanlığı bu kapsamda il özel idareleri, belediyeler, bunlara bağlı kuruluşlar ile kurdukları birlikler ve döner sermayeli kuruluşların artan personel ihtiyacına bağlı olarak 26 Mayıs 2017 Cuma gününe kadar DPB e-Uygulama sistemi üzerinden taleplerini bildirecekler. Belediyeler onaylanan taleplerini raporlayarak, resmi yazı ile Devlet Personel Başkanlığı'na bildirecekler.

İŞKUR AÇIK İLANLARINI ARTIRDI

İş arayanlarla işverenleri buluşturan Türkiye İş Kurumu'nda (İŞKUR) açık iş pozisyonu, 1 haftada 10 binden fazla arttı. Türkiye genelindeki açık iş ilanlarının sayısı 129 bin 52'ye ulaştı. Samsun'da ise halen 500'e yakın açık iş ilanı bulunuyor. İŞKUR'un Samsun'daki açık iş ilanlarında makine mühendisinden güzellik uzmanına, satış temsilcisinden temizlik görevlisine, dermatoloji uzmanından işyeri hekimine ve büro sekreterliğine kadar çok sayıda açık iş ilanı bulunuyor. İş arayanlar, ister İŞKUR'un internet sitesinden isterse en yakın İŞKUR İl Müdürlüğü aracılığıyla sisteme üye olup kendine uygun işe başvurabiliyor. Öte yandan istihdam seferberliğinin başladığı günden bu yana Samsun'da İŞKUR vasıtasıyla firmalarda istihdam edilen çalışan sayısı 15 Mayıs itibariyle 10 bin 165'e çıktı.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2017, 08:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER