İşte hamsinin fiyatı

Karadeniz insanının vazgeçilmezleri arasında yer alan hamside fiyat, bugünlerde kilosu 20 TL’ye kadar yükseldiği görülüyor.

İşte hamsinin fiyatı

Sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alan hamside bugünlerde yüksek fiyat dikkat çekiyor. Nedenin de ise, hamsinin  yok denecek kadar denizden az çıkması yatıyor. Balıkçılar böyle söylüyor.


Fatsalı balıkçılardan Uğur Aygün, “Hamsiyi 20 TL’ye satıyoruz. Vatandaşlar fiyatını pahallı bulsa da yine en çok sattığımız balıkların başında hamsi geliyor. Tezgahlarımızda bulmak çok zor ama yinede bulunduruyoruz. Hamsi Karadeniz’in simge balığıdır ve o yüzden çok tercih edilir. Havaların soğuması ile denizden hamsi daha çok çıkacaktır. O zaman fiyatları buna bağlı olarak düşer” dedi.


Bir başka balıkçı esnafı Ferhat Dönek ise, “Bu günlerde hava şartları sebebi ile balık az ve bu durum fiyat artışlarına sebep oldu. Balıkta standart bir fiyat yok. Balık çok olunca fiyat düşüyor, az olunca artıyor. İlerleyen günlerde havalar iyi gider ve balık bol olursa fiyatlar düşer. Bugün tezgahta hamsi 20, mezgit 15, sargan 12, barbun 15, çinekop 20, levrek ve çupra 25, somon 17, kefal 8 ve palamudun tanesi ise 4 TL’den satılıyor” diye konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER