İşte Atatürk’ün çalışma odası

Yılda 100 binin üzerinde ziyaretçi alan Samsun Gazi Müzesi’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün sergilendiği eşyalarını incelemeye gelen ziyaretçiler, ulu önderin çalışma odasında tarihe tanıklık ediyor

İşte Atatürk’ün çalışma odası

Samsun’un İlkadım ilçesi Kale Mahallesi Mecidiye Caddesi üzerinde yer alan Gazi Müzesi, yılda 100 binin üzerinde yerli ve yabancı ziyaretçi alıyor. 10 odası bulunan ve toplamda 194 parça eşyanın yer aldığı müzede en çok ilgi gören odalardan biri Atatürk’ün çalışma odası.

KOLTUK ÖRTÜLERİ YENİLENDİ

Çalışma masasından, kitaplarına kadar orijinal olan eşyalar, Atatürk’ün tarzını günümüze yansıtıyor. Çalışma odasında yer alan oturma gurubunun da orijinal olduğunu kaydeden yetkililer, koltukların örtüsünün zamanla yıprandığını ve aslına uygun bakımı yapılacak örtüsünün yenilendiğini belirtiyor.

Tolga BİRGÜCÜ

GAZİ MÜZESİ HAKKINDA:

Samsun, Merkez, Kale Mahallesi, Mecidiye Caddesi üzerinde yer almaktadır. İki katlı olan yapının dış duvarları yığma tuğla, iç bölmeleri Bağdadî olarak yapılmıştır. Atatürk 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ilk gelişinde Mıntıka Palas olarak bilinen bu binada 6 gün kalmıştır. Ulu Önder'in Samsun'a ikinci gelişlerinde (20-24 Eylül 1924) Samsun halkı tarafından söz konusu bina Atatürk'e hediye edilmiştir. Yine üçüncü (16-18 Eylül 1928) ve dördüncü (22-26 Kasım 1930) gelişlerinde de Samsun halkı tarafından kendilerine bağışlanan bu binada konaklamışlardır. Samsun Belediyesi tarafından Kültür Bakanlığı'na devredilen binanın restorasyonu yapıldıktan sonra teşhir ve tanzimi gerçekleştirilerek 8 Kasım 1998 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2017, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER