İslamın Halaskarları kayıp değil

Samsun’da kayıp olduğu iddia edilen Atatürk ve silah arkadaşlarına ait ‘İslamın Halaskarları’ (Koruyucuları) başlıklı 100 yıllık renkli taş baskı afiş, Kent Müzesi’nde sergileniyor

İslamın Halaskarları kayıp değil

İstanbul Gebze’de koleksiyoncu olan Mesut Pektaş, avukatı aracılığıyla bağışladığı Atatürk ve silah arkadaşlarına ait ‘İslamın Halaskarları’ (Koruyucuları) başlıklı 100 yıllık renkli taş baskı afişin kayıp olduğu iddia etti. Söz konusu antika değerindeki eserin, kayıp olmadığı ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi’nde teşhir edildiği ortaya çıktı.

CUMHURİYET ODASI’NDA SERGİLENİYOR

1918 yılında Milli Mücadele Dönemi’nde basılmış 10 taş bakıdan biri olan ‘İslamın Halaskarları’ (Koruyucuları) başlıklı 100 yıllık renkli taş baskı afiş, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi Cumhuriyet Odası’nda sergilenmeye devam ediyor.

SARIÇOBAN: İLK GÜNDEN BU YANA MÜZEMİZDE

Eserin kayıp olduğu ve Bandırma Müze Gemisi’nde sergilendiği iddialarının asılsız olduğuna dikkati çeken Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi Şube Müdürü Nilgün Sarıçoban, “Milli Mücadele Dönemi’nde basımın olan söz konusu eserimiz, Cumhuriyet tarihimiz açısından büyük önem taşımaktadır. 1918 yılında basılmış 10 taş baskıdan biri olan Atatürk ve silah arkadaşlarına ait İslamın Halaskarları, Samsun Kent Müzesi ziyaretçilerine sergilenmektedir. Eserin kayıp olduğu iddiaları tamamen asılsızdır. Bu eser ilk olarak Samsun Kent Müzesi’ne bağışlanmıştı ve o günden buyana da müzemizdedir” dedi.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER