İş Dünyasının Gözü Yeni Hükümette!

Samsun iş dünyası, Binali Yıldırım'ın başbakanlığında kurulan 65. Hükümet'ten öncelikle siyasi istikrar beklentisinde. 2013 yılından bu yana yaşanan siyasi istikrarsızlığın artık son bulması gerektiğini belirten patronlar, "Artık ekonomi gündemine dönelim" çağrısı yaptı

İş Dünyasının Gözü Yeni Hükümette!

65. Hükümet'in kurulmasının ardından son 3 yıldır ciddi sıkıntılar içerisinde bulunan iş dünyası, yeni hükümete ‘artık siyasi istikrar sağlansın’ görüşünde birleşti.

SİYASİ İSTİKRAR SAĞLANSIN

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Samsun Şube Başkanı Furkan Okudan gazetemize yaptığı açıklamada, yeni hükümetten ilk beklentilerinin ‘siyasi istikrarı’ sağlaması olduğunu belirtti. Türkiye'nin karşı karşıya olduğu PKK terörü, IŞİD'e karşı verdiği mücadele gibi konuların toplumda yarattığı sıkıntının yanı sıra ekonomiyi de olumsuz etkilediğini dile getiren Okudan, üst üste yapılan seçimlerin de, yatırımların azalmasına ve ekonominin durmasına neden olduğunu vurguladı.

YENİ HÜKÜMETTEN ÜMİTLİYİM

Yeni hükümetten umutlu olduklarını dile getiren Furkan Okudan, "2013 yılından bu yana ciddi bir istikrarsızlık oldu. Yerel seçimler, genel seçimler derken bu süreç ekonomiyi olumsuz etkiledi. Ben son dönemde 3 tane farklı Avrupa ülkesine gittim. Milli gelir seviyeleri bizden çok yüksek olmasına rağmen, yaşam standartları bizden çok daha zor. Terörle mücadele ediyor olmamıza, nitelikli üretim yapmıyor olmamıza rağmen ferah bir ülkeyiz. Ben her şeyin daha güzel olacağı konusunda ümitliyim" diye konuştu.

EKONOMİK REFORMLAR YAPILSIN

Samsun Genç İşadamları Derneği (SAMGİD) Başkanı Levent Özden ise, yeni hükümetten öncelikli beklentilerinin ekonomik reformları hayata geçirmesi olduğunu söyledi. Hükümetin artık ekonomiyi öncelikli birinci sıraya almalarını istediklerini, siyasi istikrarsızlığın iş dünyasında yarattığı tahribatın da giderilmesi gerektiğini dile getiren Özden, "Biran önce faizlerin düşmesini bekliyoruz. Gezi olayları, 17-25 Aralık operasyonları, ardı arkasına gelen seçimlerden dolayı esnaf ciddi travmalar yaşıyor. Borçlar arttı, ödeme sıkıntısı var. Dövizdeki hareketlilik, siyasi tansiyondaki yükseklikler tüketicilerin ve esnafın alış ve satış kararlarını etkiliyor. Hükümetin bu belirsizliğe son verip, KOBİ'lerin ve esnafın vatandaşın durumu hissetmesini,  borçlanma faizlerini biran önce düşürüp ekonomide canlanma yaratmasını bekliyoruz" diye konuştu.

PİYASALAR BOŞLUK KABUL ETMEZ

Orta Karadeniz Sanayi ve İşadamları Federasyonu (ORKASİFED) Başkanı Emin Bahri Uğurlu ise ekonomi ve piyasaların asla boşluk kabul etmediğini belirterek, global ekonomik sorunların da etkisiyle dolar ve altında yaşanan hareketliliğin piyasaları olumsuz etkilediğini dile getirdi. Hükümetin kurulması ve programın okunmasının ardından bu durumun normal seyrine dönmesini beklediklerini dile getiren Uğurlu, "İç piyasalar için yılın ilk üç ayında kayıp yaşandı. 2016’nın son çeyreğinde biraz olsun toparlanma sağlanacak gibi görünüyor. Ekonomik büyümenin bir an önce sağlanması gerekiyor" dedi.Gülsüm ATİK

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER