Iraklılara özel okul

Samsun’da Irak Milli Eğitim Müfredatını uygulayan Özel Dicle Milletlerarası İlkokulu açıldı. Okulda 105 Iraklı çocuk eğitim görüyor

Iraklılara özel okul

Ortadoğu’daki savaş ortamından dolayı Irak ve Suriye başta olmak üzere birçok ülkeden Türkiye’ye mülteci olarak gelenler olurken, Samsun’da ise mülteci sayısında Iraklıların başı çektiği görülmekte. Iraklı öğrencilerin arttığı Samsun’da ise Diyarbakırlı iş adamı İhsan Tilbe tarafından Atakum ilçesinde özel bir okul açıldı. Yaklaşık iki yıl kadar gelişim kursu adı altında Iraklı öğrencilere hizmet veren kurumun daha sonra Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın onayı ile özel okula çevrildiği kaydedildi.

105 ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR

Okul hakkında bilgi veren Özel Dicle Milletlerarası İlkokulu Müdürü Hüseyin Çamurcu, “Okulumuz bu yıl açıldı. Daha önce iki yıl kadar gelişim kursu aldı altında hizmet veriyordu. Şu an için 105 Iraklı çocuğumuz Irak Milli Eğitim Müfredatı’na göre eğitim görmektedir. Öğrenci sayımızı bazı nedenlerden dolayı düşük tuttuk fakat bu sayısı kısa süre sonra 200’e çıkartmayı hedefliyoruz. Türkiye’de özel milletlerarası okulların sayısının 5 civarında olduğu bilinmekte ve bunlardan birisi de Samsun’da açıldı” dedi.

ORTAOKUL VE LİSE DE AÇACAKLAR

Okulda Iraklı öğretmenlerin yanı sıra Türk öğretmenin de eğitim verdiğini kaydeden Çamurcu, “Okulumuzda Irak’tan Türkiye’ye mülteci olarak gelmiş 6 Iraklı öğretmen görev yapmaktadır. Hocalarımız Irak müfredatına göre çocuklarımıza eğitim öğretim vermektedir. Ayrıca sınıflara göre de haftalık 2 ya da 3 saat Türkçe dersi veren Türk öğretmenimiz bulunmaktadır. Şimdilik ilkokul ile başladığımız eğitim öğretimde önümüzdeki süreçte ortaokul ve liseleri de açmayı planlıyoruz” diye belirtti.

Sezer Sezer-Gazete Gerçek

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER