Iraklı Çocuk Almanya'dan Gelen İlikle Hayata Tutundu

Irak'tan ailesiyle beraber DAEŞ'ten kaçarak Türkiye'ye yerleşen ve 2 yıldır lösemi tedavisi gören 11 yaşındaki Ruqayah Hayder, Almanya'dan getirilen ilikle hayata tutundu

Iraklı Çocuk Almanya'dan Gelen İlikle Hayata Tutundu

Irak'ta lösemi hastalığına yakalanan Ruqayah Hayder, bir süre tedavi gördükten sonra DAEŞ baskısı nedeniyle ailesiyle birlikte tedavisini yarım bırakarak Türkiye'ye yerleşti.

Türkiye'de tedavisine devam edilen Hayder'in, iyileşme sürecine girmesine rağmen bir süre sonra hastalığı yeniden nüks etti. Acil ilik nakli olması gereken Hayder'e Almanya'dan ilik bulundu. Özel bir uçakla Samsun'a getirilen ilik, Hayder'e nakledildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Kemiği İliği Nakli Koordinatörü Prof. Dr. Canan Albayrak, AA muhabirine, Hayder'in hastalığına Irak'ta yakalandığını ve bir süre orada tedavi gördüğünü söyledi.

-Uygun ilik Almanya'dan bulundu

Prof. Dr. Aybayrak, "Hastalık tedavisinden sonra bir süre durdu ancak yeniden başladı. İlik nakli olması gerektiğine karar verdik ve ilik aramasına başladık. Aile içi yaptığımız taramada uygun ilik bulamadık. Türkiye içinden ve yurt dışından ilik taraması başlatıldı. Sonuçta Almanya'dan hastamıza tam uygun bir ilik bulundu." dedi.

İliğin Almanya'dan özel bir uçak ve kurye ile Samsun'a getirildiğini aktaran Prof. Dr. Albayrak, "Masrafların bir kısmını devletimiz bir kısmını da aile karşıladı. İlik naklini çocuğumuza gerçekleştirdik. Şimdi Hayder'in vücudunun iliği kabul etmesini bekliyoruz. Kendisi Iraklı, iliği Almanya'dan geldi. Sonucunu heyecanla bekliyoruz, umarım önümüzdeki günlerde hastalığı tamamen atlatmış olur." şeklinde konuştu.

Iraklı aile ise çocuklarının Türkiye'de son derece iyi şekilde tedavi edildiğini ifade ederek Hayder'in sağlığına kavuşması için dua ettiklerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER