‘İnsanlar ilacı karnını doyurmak için almıyor’

İlaç gruplarının sağlık kuruluşlarının harici olan bakkal ve market gibi herhangi bir ticari işletmede satışının yanlış olduğunu söyleyen Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Erkan, “Bu ilaçları insanlar, yemek için, karnını doyurmak için ya da tat almak için para verip almıyorlar” dedi.

‘İnsanlar ilacı karnını  doyurmak için almıyor’

Uzun yıllardır bakkallarda satışı yapılan ve yapılmaya devam eden bazı tür ilaç grupları, marketlerde de satışa sunuluyor. Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Erkan, bakkal ve marketlerde yapılan ilaç satışları hakkında Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulundu.

KESİNLİKLE  DOĞRU BULMUYORUZ

Dr. Murat Erkan, “Bakkallarda normalde ilaç satılamaz. Marketlerin belli kısımlarında, belli grup ilaçların satışına izin verilebiliyor. Bu uygulama Avrupa ülkelerinde de uygulanmaktadır. İnsanlar reçete kapsamından çıkartılmış belli grup ilaçları marketlerden alabiliyor. Bakkal tarzı yapılanların tamamıyla uygunsuzdur. Bakkallarda bakıyorsunuz; Aspirin, Gripin, Novalgin gibi birçok ilaç satılıyor. İlaç mamülü olan her şeyin kesinlikle bu işin ehli olan eczanelerden halka sunulması lazımdır. Sağlık denildiğinde; ilaç alanında da olsa, ticari bir alan olan marketlerde satılan ilaçlar kapsamına dahil edilerek marketlere girmesine ve bu durumun yavaş yavaş genişletilmesini doğru bulmuyoruz. Sağlık açısından doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

‘MAALESEF, SGK’NIN BÖYLE BİR POLİTİKASI VAR’

“Bu ilaçları insanlar, yemek için, karnını doyurmak için ya da tat almak için para verip almıyorlar” diyen Dr. Murat Erkan, “Yine sağlık sorunları adına alıyorlar. Aslına baktığımızda, marketlerden bu tür şeylerin alınması yanlıştır. Bu bitkisel çaylara benzemez. Kişi, kutuyu dahi kullansa sonuçta ilaç bir kimyasaldır. Burada SGK’nın yapmak istediği şey; kendi ödeme kapsamından çıkararak, vatandaşlara belli başlı ilaçların kendi cebinden karşılamasının önünü açmaktır. Bir reçete yazıldığı zaman, ilacı almadan insanlar bir bedelle karşılaşıyor. Bu da aşağı-yukarı olarak insanları, ‘reçete yazdırmadan ilacı alsam bu ilacı daha ucuza mal ederim’e sürüklüyor. SGK’nın da maalesef böyle bir politikası var. Hiç bir şekilde marketlerde, sağlıkla ilgili eczane dışındaki alanlarda verilmemesi ve ticari bir meta haline getirilmemesi gerekiyor. Bunların, halk sağlığı sorunlarına ve ekonomik anlamda sorunlara neden olacağı aşikardır” ifadelerini kullandı.

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2018, 08:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER