'İnsanlar gibi şehirlerin de ruhu vardır'

Bahçeşehir Üniversitesi'nde Şehirler ve Yaşam konulu sunum gerçekleştiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,"Bizim gibi kentlerimizin de bir ruhu ve karakteri vardır.İşte batının kentleri ile bizim kentlerimiz arasındaki fark budur" dedi. 

'İnsanlar gibi şehirlerin de ruhu vardır'

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi'nin konuğu oldu. Başkan Yılmaz'ın 'Şehirler ve Yaşam' konulu sunum gerçekleştirdiği programa Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Şenay Yalçın ve Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Hükümet Liderlik Okulu Başkanı Burak Kuntay ile öğrenciler katıldı.

TÜM ÇABALARIMIZ MARKA VE KİMLİKLİ ŞEHİRLER OLUŞTURMAK 

Tarihten örnekler vererek renkli anların yaşandığı bir sunum gerçekleştiren Başkan Yılmaz,hızlı değişimin şehirleşmeyi ve şehirlerin önemini artırdığını söyledi. Kentsel dönüşüm ve kentsel yenilenmeden bahseden Yılmaz,"2000’li yıllar itibari ile şehirlerimizde başlayan Kentsel Dönüşüm ve Kentsel Yenilenme önem kazanmıştır. Son yıllarda tüm çabalarımız marka ve kimlikli şehirler olşturmak oldu. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız da insanlarımızı ve çocuklarımızı yeşilden, topraktan, doğadan koparan beton yığınları yapmamamız yönünde bizleri uyarmakta ve geleneksel mimari çizgilerimizi taşıyan kimlikli binalar yapmamızı istemektedir" dedi.

ŞEHİRLERİMİZ TARİHİMİZİN ÇEYİZ SANDIĞI GİBİDİR

Şehirlerin tarihin çeyiz sandığı gibi da ifade eden Yılmaz,"Şehirler insanlık tarihi boyunca veya şehrimizin tarihi boyunca biriktirdiklerimizi kapsar. Naıl çeyiz sandığındakiler etkileyici hatıralar olarak muhafaza ediliyorsa,şehirlerimizdeki tarihi değerler de böyle muhafaza edilmelidir." ifadelerini kullandı.

HER ŞEHRİN BİR RUHU VARDIR

Şehirlerimizin Kimlikli olmasının bir gereği de insanımız üzerindeki etkilerinden kaynaklanmaktadır diyen Yılmaz,sözlerini şöyle sürdürdü:"Şehirler içinde barındırdığı insanlara şekil verir. Bir şehrin sadece imarı, binaları, altyapısı yaşam için yeterli değildir. İnsanların ruh dünyalarının da imarının olması gereklidir. Her şehrin tıp kı bizler gibi bir ruhu ve karakteri vardı. Batının kentleri ile bizim kentlerimiz arasındaki fark budur."

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2017, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER