İnşaat sektörünü uçuracak düzenleme

Canik Müteahhitler Derneği Onursal Başkanı Cemal Semiz, Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı KDV müjdesinin inşaat sektöründe heyecan yarattığını belirtirken, “Sektörün yılbaşından sonra atağa geçebilmesi için en az 250 bin TL kredi verilmesi lazım” dedi

İnşaat sektörünü uçuracak düzenleme

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararlarından inşaat sektörüne milyarlık KDV müjdesi çıktı. Yıldırım'ın "İnşaat işlerinde KDV'ye iade vereceğiz. İnşaata yeni bir uygulama, kolaylık, ilave imkân geliyor" açıklaması sektörde heyecan yarattı. Yaklaşık 1.5 milyar liralık KDV alacağı bulunan inşaat sektörü bir yıl içinde yaptığı harcamaya karşılık KDV'nin tamamını alacak.


GECİKMELİ OLARAK ALIYORDUK


KDV iadelerini birkaç yıl gecikmeli ve eksik olarak aldıklarını belirten Canik Müteahhitler Derneği Onursal Başkanı Cemal Semiz, müjde için "Sorunun çözülmesini yıllardır bekliyorduk. İnşaata başladığımız her süreçte KDV ödüyoruz. Bitmesini beklemeden, üretim aşamasında KDV'yi alacak olmamız bize ciddi anlamda finansman rahatlığı sağlayacak. Bu düzenleme inşaat sektörüne büyük bir ivme kazandıracak" dedi.


NAKİT AKIŞINA DESTEK


Üretim aşamasında oluşan KDV alacaklarının alınması gerektiğini belirten Semiz, "Projelerimizi hayata geçirirken ödenen KD V miktarının bir kısmını alabilirsek eğer, nakit akışımıza destek olur diye düşünüyorum. Bu durum da sektörü ciddi anlamda hareketlendirir" diye konuştu.

SIKINTILARA MERHEM OLUR

Gayrimenkul sektörünün istihdam yaratarak 250 alt sektörü beslediğini hatırlatan Semiz , "Büyümenin lokomotif sektörü inşaatın desteklenmesi gerekiyor. Böyle bir KDV iadesi söz konusu olursa ve çerçeve büyütülürse sektör ivme kazanır. Sıkıntılarımıza merhem olur" ifadelerini
kullandı.


OYUNDA GÜÇLÜ KALIRIZ


Hükümetin inşaat sektöründeki faaliyetlerinin devamı için en gerekli şey olan nakit ihtiyacının karşılanması için güzel bir hamle yaptığını ifade eden Semiz, KOSGEB aracılığıyla verileceği belirtilen 50 bin TL kredi olanağının sevindirici ama yeterli olmadığını kaydetti. Semiz, "İçinden geçilen zor dönemde ekonomide büyümenin lokomotifi olan inşaat sektörüne yönelik yatırımların ivme kaybetmeden sürdürülmesi büyük önem taşıyor. 50 bin TL kredi sevindirici ama inşaat sektörü için cansuyu olmaz. Bu krediler için inşaat sektörünün ayrı tutulması lazım. Her ilde ne kadar inşaatçı varsa, onların cirolarına göre en az 250 bin TL kredi verilmesi lazım ki, sektörü hareketlendirsin. 50 bin TL kredi küçük esnafın işine yarar. Bunun yanı sıra sicil afınının da onaylanması lazım" dedi.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER